Skanska rozpoczyna budowę Malta House, pierwszego biurowca w Poznaniu z certyfikatem środowiskowym LEED

Skanska rozpoczyna budowę Malta House, pierwszego biurowca w Poznaniu z certyfikatem środowiskowym LEED

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Skanska Property Poland otrzymała właśnie pozwolenie na budowę Malta House, swojego pierwszego projektu biurowego w Poznaniu. Całkowita powierzchnia najmu w tym pięciokondygnacyjnym budynku wynosić będzie 15 700 m2, a najemcy będą mogli korzystać z 275 miejsc parkingowych. Budowa rozpocznie się jeszcze w styczniu, a jej zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2013 r. Projekt architektoniczny budynku, którego generalnym wykonawcą będzie Skanska S.A., przygotowała pracownia Pentagram Architekci.

 

Malta House posiada doskonałą lokalizację w centrum Poznania przy ul. Arcybiskupa Baraniaka, w bezpośredniej bliskości przystanków komunikacji miejskiej, pomiędzy głównymi trasami do Warszawy i Katowic. Atutem projektu jest położenie bezpośrednio nad brzegiem jeziora Malta, w otoczeniu najbardziej popularnych terenów rekreacyjnych w mieście. Ze względu na wyjątkową lokalizację bezpośrednio nad brzegiem jeziora, przy projektowaniu budynku dołożono starań, aby jak najlepiej wpisywał się on w otaczający krajobraz. Dodatkowym atutem Malta House będzie zielony dach z widokiem na jezioro, a także ogród w patio. Budynek będzie sąsiadował z centrum handlowym Galeria Malta, które oferuje szeroki wybór sklepów i rozrywki, a także liczne kawiarnie i restauracje.

 

Malta House będzie pierwszym budynkiem biurowym w Poznaniu posiadającym certyfikację środowiskową LEED. Projekt uzyskał już precertyfikację LEED na najwyższym, platynowym poziomie dzięki innowacyjnym rozwiązaniom minimalizującym wpływ budynku na środowisko naturalne. Obejmą one między innymi efektywny system klimatyzacji, adiabatyczne nawilżanie powietrza za pomocą mgły wodnej, wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia budynku i ciepła z biur do ogrzewania garażu, energooszczędny system oświetlenia oraz nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS. Budynek będzie miał fasadę o wysokiej izolacyjności termicznej, ograniczającą jego nagrzewanie, a przy budowie wykorzystane zostaną materiały wykończeniowe o niskiej zawartości substancji lotnych, przez to bardziej korzystne dla zdrowia użytkowników. Budynek będzie dodatkowo wyposażony w parking dla rowerów oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów.

 

„Cieszę się, że pierwszym projektem biurowym Skanska Property Poland w Poznaniu będzie właśnie Malta House – budynek nie tylko doskonale zlokalizowany, ale też świetnie wpisujący się w otoczenie i wyposażony w najnowsze rozwiązania minimalizujące jego wpływ na środowisko
i jednocześnie zapewniające komfortowe warunki pracy najemcom”,
powiedział  Łukasz Kaleciński, Project Manager w Skanska Property Poland.

 

---

Malta House
Malta House to zielony kompleks biurowy klasy A, który zostanie zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie to pierwszy w Poznaniu biurowiec precertyfikowany w systemie oceny budynków zrównoważonych LEED[1] na najwyższym, platynowym poziomie. Łączna powierzchnia najmu Malta House wynosić będzie 15 700 m2. Najemcy będą mieli do dyspozycji 275 miejsc parkingowych. Dodatkowymi atutami projektu będą bez wątpienia zielony dach z widokiem na jezioro Malta oraz ogród w patio. Obiekt został zaprojektowany przez Pentagram Architekci, a generalnym wykonawcą biurowca będzie Skanska S.A. Za komercjalizację Malta House odpowiedzialna jest Skanska Property Poland. Planowane oddanie inwestycji do użytku to trzeci kwartał 2013 roku.

Lokalizacja
Malta House powstanie w samym centrum zielonego Poznania, przy ulicy ks. Abpa Antoniego Baraniaka. Doskonałe położenie biurowca nad jeziorem Malta, wśród najbardziej atrakcyjnych terenów rekreacyjnych miasta, oraz znakomity dostęp do komunikacji miejskiej to niewątpliwe walory projektu. Obiekt znajdować się będzie także w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Galeria Malta. Dzięki temu, że budynek zbudowany zostanie na obszarze miejskim, możliwe będzie wykorzystanie istniejącej już infrastruktury, w tym udogodnień takich jak zlokalizowane w pobliżu banki, restauracje, sklepy oraz różnego rodzaju punkty usługowe. Ze względu na położenie biurowca nad jeziorem Malta, projekt architektoniczny przygotowano ze szczególną starannością, tak aby budynek jak najlepiej wpisał się w otaczający go krajobraz.


Zielone rozwiązania
Podobnie jak inne projekty Skanska Property Poland, biurowiec Malta House uzyska certyfikaty LEED oraz GreenBuilding[2]. Innowacyjne, inteligentne technologie zastosowane podczas jego projektowania i budowy pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów operacyjnych budynku, co przełoży się na oszczędności dla najemców. Jednocześnie budynek stworzy wyjątkowe środowisko wewnętrzne, które sprzyjać będzie wzrostowi efektywności pracowników poprzez zapewnienie im komfortowych warunków pracy. Będzie to możliwe dzięki minimalizacji napływu ostrego światła słonecznego oraz wysokiej dokładności w zakresie utrzymania parametrów powietrza zarówno pod względem jego wilgotności, jak i dostępu powietrza świeżego. Ponadto, Malta House został zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić maksymalny dostęp do światła dziennego i widoków na zewnątrz dla co najmniej 75% powierzchni przeznaczonej do pracy biurowej. Pionierskie rozwiązania wykorzystane w Malta House, które pozytywnie wpłyną na całkowity bilans energetyczny kompleksu, komfort pracy oraz zminimalizują jego oddziaływanie na środowisko naturalne, obejmują m.in.:


  • efektywny system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach) wyposażonych w energooszczędne silniki

  • free cooling (wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku)

  • fasada o wysokiej izolacyjności termicznej z elementami przypominającymi „piłę”, ograniczająca nagrzewanie budynku wskutek promieniowania słonecznego od strony wschodniej i zachodniej, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego dostępu do naturalnego światła dziennego 

  • adiabatyczne nawilżanie powietrza (system nawilżania za pomocą mgły wodnej
    z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne)

  • wykorzystanie ciepła pochodzącego z biur do ogrzewania garażu

  • energooszczędny system oświetlenia (energooszczędne świetlówki, czujniki ruchu sterujące oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz toaletach)

  • nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS

  • wykorzystanie materiałów wykończeniowych z niską zawartością lotnych związków organicznych, a przez to bardziej korzystnych dla zdrowia

  • parking oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów

  • bezwodne pisuary i wodooszczędna armatura

  • punkty zasilania dla pojazdów z napędem elektrycznym

  • użycie materiałów pochodzących z recyklingu oraz materiałów regionalnych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko naturalne

  • wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania roślin

 

REKLAMA

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, budynki posiadające certyfikat LEED gwarantują spadek kosztów operacyjnych o około 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii w nich są niższe o około 30%.

 

 ---

Skanska Property Poland

 

Skanska Property Poland jest innowacyjnym deweloperem zielonych budynków biurowych, które tworzą przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. Firma działa w Polsce od 1997 roku. Jest częścią Grupy Skanska, światowego lidera w zakresie budownictwa i projektów deweloperskich. Projekty Skanska Property Poland to najwyższej jakości powierzchnie biurowe w doskonałych lokalizacjach, które zapewniają sukces i zadowolenie najemców. Zrealizowane inwestycje firmy to między innymi pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Wszystkie inwestycje biurowe Skanska Property Poland są poddawane certyfikacji zarówno w systemie LEED, który gwarantuje ich zgodność z zasadami zrównoważonego budownictwa, optymalne zużycie energii oraz przyjazne środowisko pracy, a także w systemie EU GreenBuilding.

 

Grupa Skanska

 

Skanska jest jednym z wiodących, międzynarodowych przedsiębiorstw z branży budownictwa i inżynierii. Posiada doświadczenie w budowie i rozwoju projektów komercyjnych, mieszkaniowych, infrastrukturalnych oraz projektów z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego. Czerpiąc z globalnej wiedzy w zakresie zielonego budownictwa, Skanska pragnie być głównym partnerem przy realizacji zrównoważonych inwestycji. Grupa zatrudnia obecnie 52 000 pracowników w wybranych krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej. Jej siedziba mieści się w Sztokholmie w Szwecji. Firma jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wartość przychodów firmy Skanska w 2010 roku wyniosła 122 miliardy koron szwedzkich (13,6 miliarda euro).


[1] LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – system certyfikacji budynków zrównoważonych, opracowany przez U.S. Green Building Council (USGBC), który uwzględnia opcję precertyfikacji, czyli sprawdzenia już na etapie projektu czy założenia projektowe spełniają wymogi systemu LEED. Kryteria LEED, wykorzystywane do certyfikacji budynków, powstały zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i są stale weryfikowane w oparciu o najnowsze technologie. Obejmują one: lokalizację budynków, efektywne wykorzystanie wody, optymalizację zużycia energii, odpowiedni wybór materiałów, jakość środowiska wewnętrznego oraz innowacyjność projektową.

[2] EU GreenBuilding – system certyfikacji budynków komercyjnych stosowany w Europie przez Komisję Europejską, którego celem jest promowanie oszczędności energii oraz szerszego wykorzystanie rozwiązań opartych na źródłach energii odnawialnej. Certyfikat GreenBuilding gwarantuje zużycie energii niższe o co najmniej 25% niż przewidują to normy krajowe.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Powierzchnie biurowe w Malta House

Malta House

Dostępna powierzchnia: 820 m2
  • status budynku: gotowy
  • dostępność: Available / Sublease
  • klasa budynku: A
  • certyfikat: LEED - Platinium
  • współczynnik powierzchni wspólnych: 0.00
  • czynsz wywoławczy: 14.00
  • minimalny okres najmu (w latach): 5
  • współczynnik miejsc parkingowych: 1/56.0
  • kontrola dostępu
  • klimatyzacja
  • BMS
  • sieć komputerowa
  • światłowód
  • monitoring
  • otwierane okna
  • podłoga techniczna
  • recepcja
  • ochrona
  • czujniki dymu
  • zraszacze
  • podwieszany sufit
  • przewody telekomunikacyjne
  • dwa źródła zasilania
  • wentylacja