Praktyczne ogrzewanie do łazienki – co wybrać?

Praktyczne ogrzewanie do łazienki – co wybrać?

Artykuł sponsorowany
REKLAMA

W łazience muszą panować nieco inne temperatury niż w pozostałych częściach domu. Do tego celu trzeba wprowadzić do wnętrza odpowiednie urządzenia grzewcze, które zapewnią idealną temperaturę w każdej sytuacji.

Jakie grzejniki najlepiej zamontować w łazience? Czym się kierować oraz o czym nie zapomnieć, gdy planuje się wydajny system grzewczy? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Idealna temperatura w łazience – kilka słów o komforcie cieplnym

Pod względem optymalnych warunków łazienka różni się znacząco od pozostałych pomieszczeń domowych. Przebywamy w niej często w niekompletnym stroju, a ogrzana po wyjściu z wanny lub spod prysznica skóra jest bardzo wrażliwa na duże zmiany cieplne, co zapewne nie raz odczuł każdy z nas.

Z tych też względów najczęściej w łazienkach powinna panować nieco wyższa temperatura niż na przykład w salonie lub sypialni. Najlepiej, by wynosiła ok. 24 stopnie Celsjusza. Pozwala to zachować pełen komfort cieplny. Co to takiego? To stan, gdy nie odczuwamy ani nadmiernego ciepła, ani chłodu, co przekłada się oczywiście na lepsze samopoczucie i kondycję zdrowotną.

Podstawowe ogrzewanie łazienkowe – co wybrać?

W łazienkach można zamontować różne rodzaje grzejników. Do najbardziej popularnych zaliczają się modele drabinkowe, podłączone do domowego systemu grzewczego. Tego typu konstrukcje, oprócz zapewniania przyjemnego ciepła, mają też inną zaletę – ich kształt umożliwia wygodne podsuszanie ręczników lub małych elementów garderoby.

Innym rozwiązaniem, które cieszy się wielką popularnością w łazienkach są efektowne grzejniki dekoracyjne. Występują w formie asymetrycznych modeli drabinkowych lub rozwiązań okrytych z zewnątrz szklaną taflą. Wykonuje się je z różnych materiałów. Można spotkać produkty w rozmaitych kolorach i wzorach, co pozwala łatwo dopasować je do każdej modnej łazienki.

Niezmiernie praktyczną opcją są grzejniki łazienkowe elektryczne, które można znaleźć choćby na stronie Econovli. Z wyglądu często przypominają klasyczne modele, ale nie wymagają podłączenia do centralnego kotła. W efekcie można je wykorzystywać jako ogrzewanie główne w zimie lub włączyć poza sezonem grzewczym, by nieco podnieść temperaturę we wnętrzu.

REKLAMA

Coraz więcej osób decyduje się także na ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne), które zapewnia komfort ciepłych stóp i skutecznie podnosi temperaturę w całym wnętrzu, co ułatwia pozbycie się rozchlapanej wody lub wilgoci. Przy takich rozwiązaniach niemal cała instalacja kryje się pod powierzchnią podłogi, przez co wnętrze staje się przestronniejsze i bardziej ustawne.

Grzejniki uzupełniające – dodatkowe wsparcie dla instalacji grzewczej

Nawet najlepsze grzejniki lub ogrzewanie podłogowe czasami nie wystarczają, by zapewnić w łazienkach idealne warunki. Wówczas można wykorzystać dodatkowe produkty, w tym praktyczne grzejniki mobilne.

Najczęściej stawia się na urządzenia elektryczne, w tym choćby promienniki podczerwieni, które ogrzewają ciała stałe, znajdujące się na drodze fal. Modele mobilne da się łatwo przestawić w odpowiednie miejsce, a także wykorzystać zawsze wtedy, gdy akurat potrzebuje się nieco więcej ciepła w łazience, na przykład podczas kąpieli dziecka.

Czym się kierować przy dobieraniu grzejnika do łazienki?

Podstawowym kryterium dla każdego grzejnika jest oczywiście jego moc, która musi być dopasowana do konkretnych potrzeb. Jak dobrać właściwe urządzenie? Jeśli łazienka ma dobrą izolację i nie dochodzi do dużych strat ciepła przez ściany, podłogi, okna lub drzwi, w zupełności wystarcza ok. 130 W na każdy metr sześcienny, zakładając, że łazienka ma standardową wysokość 2,7 metra. Warto również wcześniej przemyśleć przeznaczenie grzejnika – jeśli przy jego pomocy chcemy nie tylko ogrzewać wnętrze, ale też suszyć pranie i ręczniki, lepiej wybrać nieco mocniejszy model.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Powinno się sprawdzić, jaki jest sposób montażu grzejnika, by uniknąć kosztownych remontów i przeróbek. Warto zobaczyć, czy posiada on wszystkie potrzebne funkcje i akcesoria. Niektóre modele są wyposażone w półki lub lustra tak przydatne w łazienkach.

Funkcjonalne i wygodne ogrzewanie łazienkowe

Idealne ogrzewanie do łazienki powinno być równocześnie praktyczne, zapewniać pełen komfort cieplny, a także wpisywać się w estetykę danej przestrzeni. Warto zatem poświęcić nieco czasu, by wybrać odpowiednie urządzenie – energooszczędne i wydajne, łatwe w obsłudze, a przy tym dopasowane do stylu wnętrza.

REKLAMA