Precz z betonem! Łódź to stolica zielonej rewolucji – warto czekać na wiosnę UM Łódź / lodz.pl

Precz z betonem! Łódź to stolica zielonej rewolucji – warto czekać na wiosnę

WIZUALIZACJE+FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Ogłoszona w ostatnim tygodniu zapowiedź zmian na placu Dąbrowskiego to tylko część zielonej rewolucji, która już od dłuższego czasu na dobre trwa w Łodzi. Wcześniej betonowe place i ulice zmieniają się w zielone przestrzenie, sprzyjające odpoczynkowi. Już wkrótce zamiast betonozy czeka nas... zielonoza. Naprawdę warto czekać na wiosnę!

Plac Dąbrowskiego

Przebudowa placu Dąbrowskiego przeprowadzona w 2009 r. to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji w Łodzi. Sprzed Teatru Wielkiego usunięto drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie. Teraz plac Dąbrowskiego czekają ważne, zielone zmiany! Po obu stronach placu (od strony sądu i Collegium Anatomicum) mają pojawić się szpalery dużych drzew. Duży pas zieleni znajdzie się także od strony ul. Narutowicza, a naprzeciwko teatru powstanie nowy zbiornik wodny. Jeden z najważniejszych punktów Łodzi znów będzie miejscem pełnym zieleni, cienia i wody!

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Plac Wolności

Już teraz to widać, ale na pełen efekt musimy poczekać do wiosny – na placu Wolności zamiast betonu pojawi się zieleń. Zasadzono tu 64 klony i grusze, a wkrótce dołączą do nich tysiące krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych. W południowej części placu blisko 1200 mkw. zajmie murawa z wytrzymałych gatunków traw, odpornych na deptanie. Od strony północnej oraz przy ul. Pomorskiej powstaną ozdobne rabaty kwiatowe, a przy wlocie tej ulicy także dwa kameralne skwery z ogródkami gastronomicznymi.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Stary Rynek

Zielone zmiany nie ominą także rynku Starego Miasta. Zyska on całkowicie nową nawierzchnię, pozbawioną barier architektonicznych, brakującą, czwartą „ścianę” drzew, wzdłuż ul. Nowomiejskiej, oraz pawilon, w którym pod dachem może powstać kawiarnia i kwiaciarnie. To nie koniec, bo również na środku placu zostaną urządzone nowe gazony z rabatami i drzewami. Obelisk z tablicą upamiętniająca nadanie Łodzi praw miejskich zostanie przeniesiony na stronę północną.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Pasaż Schillera

Wielka zielona metamorfoza pasażu Schillera zakończyła się pod koniec 2023 r. W tej lubianej przez łodzian przestrzeni pojawiło się aż 57 nowych drzew, krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. Wymieniono nawierzchnię, są także nowe ławki, kosze na śmieci, lampy i fontanna. To teraz idealne miejsce do odpoczynku i zrobienia sobie przyjemnej przerwy podczas spaceru Piotrkowską!

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Stajnia Jednorożców

Na zieleńszy i przyjaźniejszy zmienić ma się także teren wokół Stajni Jednorożców – narożnik skrzyżowania koło hotelu Hampton by Hilton, teren przed domem handlowym Central, a także miejsca pomiędzy jezdniami i torowiskami. O zdanie zapytano tu łodzian – najwięcej osób wskazywało na potrzebę zasadzenia dużych drzew oraz pojawienia się ławek i zdrojów z pitną wodą. Na początek zmieni się obszar przy hotelu – poszerzony zostanie pas rabat pomiędzy hotelem a drogą rowerową, pojawią się drzewa oraz trejaże, na których rozrosną się pnącza.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Plac WOŚP

Plac przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i ul. Zachodniej powstał kilka lat temu, przy okazji budowy hotelu PURO. Wyłożona granitowymi płytami przestrzeń dość szybko nie zniosła próby czasu. Zamiast załamywać ręce, miasto zdecydowało, że teren ten należy zazielenić. Część płyt została zdemontowana, a w ich miejscu urządzono nowe rabaty z drzewami, krzewami i bylinami. W tej zielonej rewolucji wielkim wsparciem okazał się łódzki biznes.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Zielone arterie

REKLAMA

Od kilku lat w Łodzi skutecznie realizowany jest program nasadzeń drzew w dużych arteriach. Na niedługich odcinkach udaje się posadzić miejscami od kilkudziesięciu do kilkuset drzew. To sprawia, że między jezdniami powstają prawdziwe skwery. W ten sposób zazieleniono wiele dwupasmówek, m.in. trasę W–Z, ul. Brzezińską, ul. Rokicińską, ul. Dąbrowskiego czy al. Bartoszewskiego.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Drzewa przy ulicach w centrum

W akcji zazieleniania miasta ważną rolę odgrywa też zieleń przyuliczna. W Łodzi standardem przy każdej inwestycji w centrum i w wielu na obrzeżach jest sadzenie drzew tam, gdzie ich wcześniej nie było. W ten sposób zmienił się m.in. wygląd ulic Próchnika, Rewolucji 1905 r., Nawrot, Wschodniej czy Jaracza.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Dosadzanie drzew

Zielona rewolucja w Łodzi to także okazja do zwiększenia liczby drzew tam, gdzie one już rosną. Najlepszym tego przykładem są staropoleskie ulice Pogonowskiego, 1 Maja czy Strzelców Kaniowskich. W charakterystycznym "kolanku" u zbiegu ulic Lipowej i Próchnika zostało posadzone największe w historii łódzkiego samorządu drzewo – lipa o obwodzie metra.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Woonerfy

Nie sposób nie wspomnieć tu także o woonerfach! Te wyjątkowe ulice z uspokojonym ruchem, drzewami i klombami to coś, z czego Łódź jest już znana. Zamienione w woonerfy ul. 6 Sierpnia czy ul. Traugutta to zielony symbol centrum Łodzi.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Zgłoś miejsce do rozbetonowania!

Mieszkańcy Teofilowa wpadli na pomysł odbetonowania kawałka chodnika na ul. Rydzowej przy ul. Wici. Wszystko po to, żeby rosnący kasztanowiec miał więcej miejsca do życia. Pomysł mieszkańców podchwycił Wydział Kształtowania Środowiska (WKŚ). Uzgodnił z zarządcą ulicy i biurem inżyniera miasta projekt zmian w pasie drogowym, znalazł wykonawcę i zdemontował płyty chodnikowe wokół drzewa.

– Chcemy, aby to działanie było początkiem większej akcji na terenie całego miasta, dlatego też serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do kontaktu. Jeśli widzicie takie drzewa w swojej okolicy, zgłoście je nam, zadziałamy – zachęca Anna Wierzbicka, dyrektor WKŚ.

Zgłoszeń można dokonywać za pośrednictwem adresu e-mail: wks@uml.lodz.pl.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

FILM:

W artykule wykorzystano materiały UM Łódź / lodz.pl.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA