Firma Aksam z Osieka to znany producent przekąsek, który już drugi raz sięgnął po ulgę podatkową w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Pierwszą decyzję o wsparciu otrzymał w 2023 roku, dziś wraca do Krakowskiego Parku Technologicznego z planami na dużo większe przedsięwzięcie.
Aksam to polska firma rodzinna, która powstała w Osieku w 1993 roku z inicjatywy Adama Klęczara, który obecnie zarządza przedsiębiorstwem wraz z synem Arturem.
Na polskim rynku Aksam znany jest z marki Beskidzkie Przekąski, a flagowym produktem firmy są Beskidzkie Paluszki, które podbijają serca coraz to nowych konsumentów. Za granicą firma funkcjonuje pod marką Soleo.
Obecnie, Aksam to dwa zakłady produkcyjne, ponad 600 pracowników i 32 kraje eksportowe oraz 5000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowych.
W ramach nowej inwestycji firma planuje zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu, który znajduje się w dwóch lokalizacjach: Malcu i Osieku. Aksam chce zmodernizować park maszynowy, w tym zakupić nowe linie produkcyjne oraz silosy. Firma dokona także rozbudowy powierzchni produkcyjno-magazynowej, a także postawi na najnowocześniejsze technologie w procesie produkcji. Powstanie nowe i funkcjonalne zaplecze socjalne oraz dodatkowo powstanie trzecia lokalizacja w Witkowicach.
Aksam zadeklarował, że zainwestuje ponad 94 mln zł w unowocześnienie swojego zakładu. Co istotne, ten duży przedsiębiorca zwraca szczególną uwagę na kwestie środowiskowe i stawia na energię odnawialną, o czym świadczą inwestycje w farmy fotowoltaiczne i szczególna troska dotycząca ograniczanie śladu węglowego poprzez dywersyfikowanie źródeł energii.


Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca. Krakowski Park Technologiczny jest operatorem PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim.


![Trwa wielka przebudowa Katowickiego Węzła Kolejowego [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/255/127/685311_100x70.jpg)
![Wkrótce ruszy odbudowa CH Marywilska 44, spalonego przez dywersantów na usługach Rosji [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/gallery/164/36/688804_100x70.jpg)
![Budowa najwyższego budynku w Katowicach, 128-metrowego ATAL Olimpijska na finiszu [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/gallery/161/33/688801_100x70.jpg)

![W Łodzi powstanie nowa siedziba Archiwum Państwowego [FILM+WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/gallery/21/21/686613_100x70.jpg)
![2025 rokiem obwodnic! Podsumowanie inwestycji drogowych w Małopolsce [RAPORT]](https://investmap.pl/_i/image/230/102/78566_100x70.jpg)

![PKM Południe: "Gdańskie metro" połączy Śródmieście z Gdańskiem Południe [FILM]](https://investmap.pl/_i/gallery/71/71/658759_100x70.jpg)
![Tak będzie wyglądał odcinek S8 Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe pod Wrocławiem [FILM]](https://investmap.pl/_i/image/226/98/78562_100x70.jpg)




![[opolskie] Kler zatrudni 150 pracowników w nowej fabryce mebli w Nysie](https://investmap.pl/_i/image/111/111/25455_100x70.jpg)


![[podkarpackie] ADR Polska inwestuje w Zagórzu](https://investmap.pl/_i/image/134/6/47238_100x70.jpg)

