Program przystankowy ułatwi dostęp do miejsc uzdrowiskowych i turystycznychW.Siedlarz

Program przystankowy ułatwi dostęp do miejsc uzdrowiskowych i turystycznych

Wojciech.Jenda
REKLAMA

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A zmodernizują 12 przystanków na linii kolejowej z Tarnowa do Muszyny przy wsparciu Rządowego Programu przystankowego. Ogłoszono przetarg na realizację prac inwestycyjnych. Dzięki temu zwiększy się dostępność komunikacyjna mieszkańców. Podróżni zyskają lepsze możliwości dojazdu pociągiem, m.in. do miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych na południu Polski.

W ramach Rządowego Programu, na trasie kolejowej nr 96 Tarnów – Leluchów budowane są obecnie dwa dodatkowe przystanki o nazwie Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Nowe obiekty zapewnią mieszkańcom lepszy dostęp do kolei od grudnia bieżącego roku. Kolejne realizacje na tej trasie, tj. modernizacja 12 istniejących przystanków zwiększy możliwości komunikacyjne i ułatwi podróże pociągiem z Tarnowa na południe Polski.

Rządowy Program przystankowy w znacznym stopniu przyczynia się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki realizacji projektów, m. in. przy wsparciu tego Programu budujemy a także dostosowujemy do nowych standardów przystanki kolejowe. Zależy nam, by Polacy mieli jak największą dostępność do kolei, do wygodnego i ekologicznego środka transportu. Z efektów naszych działań oraz z inwestycji zarządcy infrastruktury korzystają już mieszkańcy wielu regionów, w tym także Małopolski – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Projekty inwestycyjne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowane przy konsekwentnym zaangażowaniu rządowych programów, służą rozwojowi kolei i jej efektywniejszemu wykorzystywaniu. Podróżni i mieszkańcy zyskują lepsze możliwości komunikacyjne i warunki podróżowania. Program przystankowy obejmuje, w ramach listy podstawowej, 207 lokalizacji w całej Polsce, w tym 22 w Małopolsce – powiedział Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach ogłoszonych postępowań przetargowych są stacje i przystanki kolejowe na linii nr 96 w miejscowościach: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów.

REKLAMA

Dzięki modernizacji wybudowane zostaną nowe perony w standardzie, zapewniającym lepszy komfort i dostępność do kolei wszystkich podróżnych.

Przebudowane obiekty wyposażone będą w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz odpowiednie oznakowanie. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się zostaną wybudowane pochylnie. Przewidziano także ścieżki dotykowe i pasy ostrzegawcze z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.

Inwestycje PLK SA, dotyczące przystanków na linii nr 96 Tarnów - Leluchów, realizowane są w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Zakończenie prac planowane jest w 2025 r.

W Małopolsce, Program przystankowy obejmuje w sumie 22 lokalizacje, w tym budowę 9 nowych miejsc zatrzymywania się pociągów: Kraków Północ (robocza nazwa: Piastów), Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku. Oprócz budowy nowych obiektów, inwestycja PLK SA w województwie małopolskim, obejmuje także modernizację 13 istniejących stacji i przystanków, w tym na linii kolejowej nr 96: Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów i na linii kolejowej nr 105 Muszyna – Krynica Zdrój: przystanek Muszyna Zdrój.

Źródło: PKP S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA