Przejście podziemne ułatwi dostęp do pociągów na stacji Kraków Bieżanów PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik

Przejście podziemne ułatwi dostęp do pociągów na stacji Kraków Bieżanów

ZDJĘCIA
REKLAMA

Podróżni korzystają już z nowego przejścia podziemnego, które zastąpi kładkę pomiędzy peronami na stacji w krakowskim Bieżanowie. Docelowo, dzięki windom, obiekt będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują na stacji Kraków Bieżanów nowe tory i nowoczesne perony. To część inwestycji współfinansowanej ze środków UE, w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Zakończyła się budowa nowego przejścia podziemnego pomiędzy peronami 1 i 2 na stacji Kraków Bieżanów. Od 29 sierpnia (poniedziałek) z nowego obiektu korzystają już podróżni. Równocześnie pozwoli to wykonawcy przystąpić do kolejnego etapu prac – rozebrana będzie kładka, którą obecnie pasażerowie docierają na peron. Usunięcie stalowej konstrukcji jest niezbędne do kontynuacji prac przy modernizacji peronów – jej podpory kolidują z nowym zadaszeniem montowanym nad peronami. Główne prace budowlane na stacji zakończą się jeszcze w tym roku. PLK planują przywrócić obsługę podróżnych z peronu numer 2 w październiku. Z kolei w grudniu zakończy się modernizacja kolejnego toru i peronu numer 1.

PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
PKP PLK / Foto: Piotr Hamarnik
REKLAMA

Stacja kolejowa w krakowskim Bieżanowie przechodzi kompleksową przebudowę

PLK zaplanowały wymianę torów, sieci trakcyjnej i systemu sterowania ruchem pociągów. W sąsiedztwie stacji powstała nowa nastawnia, a w kierunku stacji Kraków Płaszów wybudowano dodatkowy, trzeci tor, który zwiększy możliwości obsługi pociągów. Gruntowne zmiany dotyczą także infrastruktury pasażerskiej. Na stacji wykonawcy budują większe i wyższe perony od wcześniej użytkowanych. Połączy je nowe przejście podziemne. Dzięki windom, nawierzchni o zróżnicowanej strukturze i ścieżkom naprowadzającym stacja będzie w pełni dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Lepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zapewnią podróżnym nowe wiaty. Aktualne informacje o odjazdach pociągów pojawią się na nowych tablicach elektronicznych. Zamontowane będzie również oszczędne oświetlenie LED i nowy system nagłośnienia.

Modernizacja stacji kolejowej Kraków Bieżanów to element wartego przeszło 1,2 mld zł projektu "Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej". Jest to największa unijna inwestycja transportowa w Krakowie. Dzięki niej zwiększą się możliwości kolei dalekobieżnej i aglomeracyjnej w całej Małopolsce. Zadanie współfinansowane jest w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA