Przemysł budowlany w Polsce na skraju przepaści – dramatyczny spadek liczby mieszkań w budowie!Jakub Zazula

Przemysł budowlany w Polsce na skraju przepaści – dramatyczny spadek liczby mieszkań w budowie!

Orzech
Orzech
REKLAMA

W styczniu 2023 roku odnotowano pozytywne zjawisko na rynku mieszkaniowym. Według wstępnych danych, oddano do użytkowania 18,2 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 9,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2022 roku. Warto jednak zaznaczyć, że liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, spadła, co może mieć wpływ na sytuację w przyszłości.

Z zestawienia wynika, że deweloperzy przekazali do eksploatacji 10,4 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 16,1% w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 7,6 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 3,7%. Można zauważyć, że w ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,8% ogółu nowo oddanych mieszkań. Z drugiej strony, w pozostałych formach budownictwa (spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej) oddano do użytkowania tylko 0,2 tys. mieszkań, co stanowi spadek o połowę w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zaskakującym faktem jest, że pomimo mniejszej liczby oddanych mieszkań w pozostałych formach budownictwa, ich powierzchnia użytkowa wyniosła 1,7 mln mkw., co stanowi wzrost o 5,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto jednak zauważyć, że przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 94,8 mkw., co może sugerować, że inwestorzy skłonni są do budowania większych mieszkań.

REKLAMA

Wnioski płynące z tych danych mogą być różne. Z jednej strony, wzrost liczby oddanych mieszkań może być oznaką pozytywnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, co może wpłynąć na wzrost popytu na nieruchomości. Z drugiej strony, spadek liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, może sugerować, że w przyszłości może wystąpić niedobór mieszkań na rynku, co z kolei może wpłynąć na wzrost cen.

Warto zaznaczyć, że dane te są wstępne i należy poczekać na pełne zestawienie, aby móc dokładniej ocenić sytuację na rynku mieszkaniowym. Jednakże, liczby te dają pewien pogląd na to, jak wygląda sytuacja na rynku w pierwszych miesiącach 2023 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA