Wielofunkcyjna, dostępna i z nowoczesnym zapleczem – taka już niebawem będzie Sala Kongresowa w Pałacu Kultury i Nauki. W piątek 8 września rozstrzygnięto przetarg na jej modernizację. Dzięki tej inwestycji kolejne pokolenia warszawianek i warszawiaków będą mogły uczestniczyć w koncertach, spektaklach oraz innych niezapomnianych wydarzeniach. Początek prac budowlanych planowany jest jeszcze w tym roku.
Prace, które wyceniono na kwotę ponad 393 milionów zł, obejmą kompleksową modernizację Sali Kongresowej wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Pojawi się tu infrastruktura elektroakustyczna najnowszej generacji. Cały obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. Zostanie też przebudowany pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wszystko zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.
Sala widowiskowa na światowym poziomie
Modernizacja jednej z najbardziej kultowych sal widowiskowych w Polsce pozwoli na wykorzystanie nowoczesnych urządzeń technik audiowizualnych, mechaniki scenicznej oraz oświetlenia, a także zastosowanie odpowiednich systemów bezpieczeństwa.
Planowany jest montaż 2600 nowych foteli oraz wielu innych elementów wyposażania. Zwiększona zostanie liczba toalet, również tych dla osób z niepełnosprawnościami. W zakresie robót modernizacyjnych znajdą się dodatkowo windy, strychy i pomieszczenia na poziomie piwnic. Historyczne, zabytkowe wnętrza zostaną wzbogacone o nowoczesne rozwiązania.
Nowa Sala Kongresowa pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń na światowym poziomie m.in. koncertów, przedstawień teatralnych i baletowych, widowisk multimedialnych czy konferencji. Pomieszczenia sąsiadujące z salą widowiskową (kuluary) będą natomiast idealną przestrzenią do wystaw i mniejszych wydarzeń multimedialnych.
Sala Kongresowa przed modernizacją:
Rozstrzygnięcie przetargu
Najkorzystniejszą ofertę na realizacje zamówienia publicznego pod nazwą „Modernizacja Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wraz z pomieszczeniami niezbędnymi do jej funkcjonowania” złożyło konsorcjum Adamietz Warszawa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (lider) i Adamietz Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich (partner). Zakończenie przebudowy planowane jest na przełomie lat 2026/2027.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy