Przy ul. Markowskiej 16 trwa odtwarzanie zabytkowej kamienicy, w której będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia"Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Przy ul. Markowskiej 16 trwa odtwarzanie zabytkowej kamienicy, w której będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia"

REKLAMA

W odtworzonej kamienicy przy ul. Markowskiej 16 powstanie Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Będzie to kolejne miejsce na Pradze-Północ, w którym dzieci i młodzież będą mogły spędzać czas i uczyć się nowych rzeczy. NGOsy będą realizować tam działania dla wszystkich pokoleń.

Budynek ma siedem kondygnacji – jedną podziemną i sześć naziemnych. Już niedługo z obiektu będą mogli korzystać zarówno młodzi, jak i starsi warszawiacy. W zabytkowej kamienicy o powierzchni 2400 mkw. będzie działać Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia".

Miejsce dla całych rodzin

Na parterze znajdą się m.in: klubokawiarnia, społeczny warsztat napraw oraz dwa lokale komercyjne przeznaczone na usługi rzemieślnicze. Pierwsze piętro przeznaczone jest na Miejsce Aktywności Lokalnej, przestrzeń spotkań rodzin z dziećmi oraz punkty wsparcia cyfrowego i poradnictwa. Będzie tam także społeczna jadłodajnia. Drugie piętro zajmie placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Na kolejnej kondygnacji powstaje sala konferencyjna oraz sala sportowa z szatniami. A czwarte piętro zajmie naukowy FabLab Czacha dymi! oraz harcówka. Piąte piętro to przestrzeń dla organizacji pozarządowych.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Postęp prac

Wewnątrz kamienicy trwają prace wykończeniowe, takie jak wykonywanie nawierzchni podłóg oraz malowanie ścian. Trwa także montaż niezbędnych instalacji: elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych. Budynek został wyposażony w trzy windy osobowe i jedną towarową.

Na zewnątrz zakończyły się roboty elewacyjne i zamontowane zostały balustrady na balkonach. Trwają prace na wewnętrznym dziedzińcu, gdzie pojawiły się już m.in. nowe chodniki, miejsce zabaw dla dzieci oraz podjazd dla osób z niepełnosprawnościami. Wkrótce wysiana zostanie trawa i ustawione ławki oraz stojaki na rowery.

REKLAMA

Budowa potrwa do końca czerwca 2023 r., a następnie rozpocznie się wyposażanie budynku w niezbędne sprzęty.

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Dwa etapy inwestycji

Kamienicę przy ul. Markowskiej 16 wzniesiono w latach dwudziestych XX w. W 2019 r. budynek został rozebrany ze względu na zły stan techniczny i rozpoczęło się jego odtwarzanie w historycznym kształcie.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Do wykonania niektórych ścian wewnętrznych wykorzystano oryginalną cegłę z rozbiórki. W 2020 r. zakończył się pierwszy etap inwestycji polegający m.in. na wykonaniu konstrukcji żelbetowej, schodów, szybów windowych i przykryciu budynku. W październiku 2021 r. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na realizację drugiego etapu inwestycji, który pozwoli na zakończenie pozostałych prac związanych z odtwarzaniem kamienicy i dostosowaniem jej do potrzeb przyszłych użytkowników.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA