Rekordowa podaż powierzchni biurowej w KatowicachTDJ Estate

Rekordowa podaż powierzchni biurowej w Katowicach

Orzech
Orzech
REKLAMA

Oddana do użytku w pierwszej połowie roku nowa podaż na poziomie 117 000 mkw. jest rekordową wartością, do tej pory nienotowaną na tym rynku. Na koniec czerwca w budowie znajdowało się wciąż blisko 80 000 mkw.

Na koniec pierwszego półrocza 2022 roku zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wynosiły ponad 716 000 mkw. Od stycznia do czerwca do użytku oddano ponad 117 000 mkw., co w porównaniu z średnioroczną podażą z ostatnich pięciu lat, wynoszącą ponad 30 000 mkw., jest wartością rekordową.

– W dwóch pierwszych kwartałach 2022 roku najemcy podpisali umowy na blisko 43 800 mkw. powierzchni biurowej, co jest wzrostem wolumenu transakcji o ponad 10% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największy udział w strukturze transakcji stanowiły nowe umowy – 80%, natomiast renegocjacje odpowiadały za 14% wolumenu, a ekspansje za 5% – komentuje Katarzyna Bojar, Konsultant w dziale Badań Rynku w Knight Frank.

– Katowice należą do rynków biurowych o mniejszej skali niż wiodące ośrodki biznesowe, ale zastrzyk nowej powierzchni biurowej, oddanej do użytku w pierwszym półroczu, to silne zaplecze dla obecnych i przyszłych organizacji, dające szanse na rozwój firm jak i samych Katowic. Biorąc pod uwagę inicjatywy lokalnych samorządów, ośrodki akademickie oraz międzynarodowe rankingi stolica województwa wypada dobrze i jest w kręgu zainteresowania inwestorów – dodaje Iwona Kalaga, Starszy Negocjator w Knight Frank.

REKLAMA

Realizowane obecnie projekty oferują blisko 80 000 mkw., z czego prawie 20 000 mkw. ma zostać ukończone do końca tego roku. Największym projektem pozostającym w budowie jest budynek Craft (26 700 mkw., Ghelamco).

Mimo wysokiego popytu, znaczna ilość nowej powierzchni biurowej oddanej do użytku od stycznia do czerwca 2022 roku wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów do poziomu 16,1% na koniec II kw. (wzrost o 5,6 pp. względem końca 2021 roku).

Czynsze wywoławcze w Katowicach pozostały na stabilnym poziomie na koniec czerwca 2022 roku i wahały się od 8 do 14,50 euro/mkw. miesięcznie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA