REKLAMA

Opinie o Rewitalizacja zabytkowej XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera (Księży Młyn) (13)

Napisz komentarz
Jakub Zazula
Jakub Zazula
+15
Kajtman
Nowy artykuł dotyczący [Łódź] Rewitalizacja zabytkowej XIX wiecznej fabryki Karola Scheiblera (Księży Młyn) [Łódź] Księży Młyn ma szansę stać się "łódzkim Montmartrem"
Kajtman
Odnowione trzy zabytkowe domy mieszkalne, wymieniona podziemna infrastruktura i zmodernizowana część przestrzeni publicznej - to efekty pierwszego etapu rewitalizacji Księżego Młyna - XIX-wiecznego przyfabrycznego osiedla w Łodzi.

Dokończenie rewitalizacji tego zabytkowego kompleksu - wpisanego niedawno na listę Pomników Historii - ma kosztować ponad 64 mln zł; większość pochodzić ma z UE.

Według łódzkiego magistratu dotychczas odnowione zostały trzy zabytkowe domy mieszkalne - w jednym z budynków powstała także przestrzeń na Dom Turysty, który wkrótce ma tam rozpocząć działalność.

pokaz-artykul.png
Kajtman
Zabytkowy Księży Młyn w Łodzi zmienia się na korzyść. Postępują prace rewitalizacyjne. Za koncepcję odpowiedzialna jest łódzka firma projektowa Arta.

Do 15 kwietnia br. na Księżym Młynie zakończą się prace rewitalizacyjne w przestrzeniach publicznych osiedla, m.in. przy układaniu nawierzchni ulicy Księży Młyn, Koci Szlak oraz wyrównywanie terenu w miejscu dawnej bocznicy kolejowej. Od strony ul. Przędzalnianej zostanie także zamontowana brama, zrekonstruowana w oparciu o oryginalny projekt.

pokaz-artykul.png
Kajtman
Dawna tkalnia Karola Scheiblera między ul. Milionową a Tymienieckiego w Łodzi trafiła w ręce Griffin Group. Spółka kupiła tereny na licytacji komorniczej. Przedstawiciele dewelopera zapowiadają, że na zakupionym terenie powstaną obiekty o funkcjach: biurowych, usługowych, handlowych i mieszkaniowych.

Jak dowiedział się portal Propertynews.pl na terenach dawnej fabryki Scheiblera nie powstanie kolejne centrum handlowe.

pokaz-artykul.png
Kajtman
W kwietniu 2013 roku planowane jest otwarcie w Łodzi zrewitalizowanej XIX-wiecznej fabryki Ludwika Grohmana na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). W obiekcie znajdą się nowoczesne powierzchnie biurowe, sala konferencyjna oraz siedziba Strefy.

Pofabryczny zespół budynków przy ulicy Tymienieckiego na zabytkowym Księżym Młynie pochodzi z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków.

pokaz-artykul.png
Kajtman
56619_1000x.jpg


56620_1000x.jpg


56621_1000x.jpg


56622_1000x.jpg


56623_1000x.jpg


56624_1000x.jpg
dach_eurokontrakt
2-31-600-450-100-rd-255-255-255-wm-right_bottom-100-logopng.JPG

Eurokontrakt dostarczył i zamontował w apartamentowcu "U Scheiblera" stolarkę wewnętrzną drewnianą.
Trzeba przyznać, że pomysł z adaptacją tej budowli na potrzeby mieszkańców i zachowanie przy tym walorów estetycznych i zabytkowych to był strzał w dziesiątkę.
Gorąco polecam odwiedzenie miasta Łódź wszystkim tym, którzy kochają nowoczesność i tradycję zarazem.
Łodzianin
Karol Scheibler, zwany łódzkim królem bawełny, wzniósł w XIX wieku potężną fabrykę na Księżym Młynie, nad rzeką Jasień. Ale nie tylko fabrykę - zbudował całe miasto w mieście, które obejmowało, poza budynkami przemysłowymi, również sklepy, szkołę, szpital (w którym stawka na leczenie jednego pacjenta była jedną z najwyższych w kraju, a byli w nim leczeni, na koszt Scheiblera, jego robotnicy), a przede wszystkim - jednopiętrowe famuły, czyli domy dla robotników. Wszystkie budynki - od parterowych magazynów po potężną, monumentalną przędzalnię, przekształconą dziś w "Lofty u Scheiblera" - łączy czerwona cegła i piękna architektura.

W ostatnich latach pojawiały się już pomysły na remont famuł - budziły one jednak niepokój miłośników zabytków "Ziemi obiecanej", ponieważ opierały się na idei sprzedaży całego kompleksu budynków (prawdopodobnie wraz z niezwykle uroczą wewnętrzną ulicą Księży Młyn) jednemu inwestorowi. Efektem byłaby, poza remontem budynków, wymiana wszystkich mieszkańców osiedla i zmiana jego charakteru na zamknięty kompleks luksusowych apartamentów. Na szczęście, władze miasta porzuciły ten pomysł.

W tym samym czasie, gdy australijska firma Opal budowała "Lofty u Scheiblera" i kusiła miasto wizją famuł przekształconych w apartamentowce, w sąsiednim mieście Zgierz rozpoczęto, przy udziale Funduszy Norweskich, jeden z pierwszych w Polsce prawdziwych programów rewitalizacji. Remontowi poddano, aktywując przy tym lokalną społeczność, dziewiętnastowieczne domy tkaczy, m.in. z przeznaczeniem na funkcje kulturalne i turystyczne. Poza remontem zabytków dzielnicy sięgającej historią lat 1821-1830, wyremontowano ulicę, na której ustawiono gazowe latarnie. Za projekt, nazwany "Miastem Tkaczy", odpowiadał Arkadiusz Bogusławski. Teraz, dzięki przyjęciu przez Radę Miejską w Łodzi na początku lipca 2012 roku projektu rewitalizacji Księżego Młyna, zajmie się on najsłynniejszym łódzkim osiedlem robotniczym.

Do wyremontowanej już zdecydowanej mniejszości budynków dołączy większość - kilkanaście famuł. Remonty budynków przy ul. Księży Młyn 4 i 6 rozpocznie się jeszcze w tym roku. W następnych latach dołączą inne famuły przy ul. Księży Młyn, te przy nieparzystej stronie ul. Przędzalnianej, między nr. 49 a 67, a także przy ul. Fabrycznej 19, 19a i 21. Niektóre mieszkania w parterach famuł zostaną przekształcone na lokale użytkowe z przeznaczeniem dla najemców, którzy zechcą utworzyć w nich funkcje zgodne z łódzką ideą przemysłów kreatywnych. Organizacje kulturalne będą mogły wynająć lokale na preferencyjnych warunkach. Ponadto miasto wybierze organizację, która przygotuje program rozwoju turystyki na Księżym Młynie.

Lokatorzy miejskich mieszkań nie będą musieli się wyprowadzić. Ci, którzy zechcą, będą mogli przeprowadzić się do mieszkań o podobnym standardzie. Pozostali po remontach będą musieli liczyć się z wyższym czynszem. Program nie mógłby być jednak nazywany rewitalizacją, gdyby nie przewidywał działań społecznych. Powstaną więc projekty aktywizujące mieszkańców osiedla, takie jak Klub Integracji Społecznej. Miasto pomoże uzyskać nowe kwalifikacje, wesprze inicjatywy kulturalne.

Poza budynkami, wyremontowane zostaną ulice. Już dziś trwa modernizacja ulicy Przędzalnianej w pobliżu osiedla famuł. W 2013 roku wyremontowana zostanie najważniejsza ulica osiedla, czyli ulica Księży Młyn. Nawierzchnia jezdni z tzw. kocich łbów zostanie wyremontowana, nowe chodniki będą wykonane z granitowych płyt ułożonych w ukośną szachownicę. Latarnie będą wzorowane na gazowych, widocznych na zdjęciach sprzed stu lat. Konserwacji zostanie poddana również zieleń, przede wszystkim piękne stare drzewa, mające niebagatelny udział w tworzeniu klimatu osiedla.

W 2012 roku UMŁ wyda na program rewitalizacji Księżego Młyna 10 mln zł, zaś w kolejnych latach urząd będzie starał się pozyskać dodatkowe środki unijne na ten cel.
Anna Maria
Nareszcie do Polski zawitał trend na stylowe mieszkania w starych opuszczonych halach fabrycznych i magazynach, z widocznymi fragmentami murów i instalacją. Australijska grupa deweloperska Opal Property Developments, w historycznej dzielnicy Łodzi - Księżym Młynie postanowiła zrewitalizować zabytkową XIX wieczną fabrykę Karola Scheiblera na cele mieszkaniowe. Ponato powstaną tu też resteuracje, kwaiarnie, butiki, kluby oraz biura, pracownie i sklepy. Jednym słowem ma być to miejsce otwarte dla ludzi, pełne życia, gdzie można będzie przyjemnie spędzać wolny czas i oddawać się kulturalnej rozrywce.

9473.fullsize.jpg

Inwestycja nosi nazwę "Posiadło Księży Młyn" - nawiązuje do łódzkich tradycji, gdzie prowadzono działalność rzemieślniczo-przemysłową. Obiekt zlokalizowany jest przy ul. Tymienieckiego 3/7, na terenie historycznego Księżego Młyna w samym sercu miasta. Warto podkreślić, iż w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Łódź Art. Pojekt Posiadło Księży Młyn zakłada modernizacje budynków i uporządkowanie terenu wokół.

Do dyspozycji najemców w pierwszym etapie inwestycji znajdą się lokale o powierzchni 6000 mkw. Łącznie projekt zakłada około 43 000 mkw. powierzchni. Budynek charakteryzował się będzie zabytkową fasadą, która kontrastuje z jasnym i przestrzennym wnętrzem zbudowanym z cegły, stali i szkła. Wysoki standard wykończenia zarówno loftów, jak i apartamentów, a także postindustrialny charakter projektu wpłyną na niepowtarzalny klimat tego miejsca. Posiadło Księży Młyn to także resteuracje, kwaiarnie, butiki, kluby oraz biura, pracownie i sklepy. Mają się tu też odbywać niecodzienne imprezy oraz wydarzenia komercyjne i niszowe.
Anna Maria
Nareszcie do Polski zawitał trend na stylowe mieszkania w starych opuszczonych halach fabrycznych i magazynach, z widocznymi fragmentami murów i instalacją. Australijska grupa deweloperska Opal Property Developments postanowiła w historycznej dzielnicy Łodzi - Księżym Młynie - zrewitalizować zabytkową XIX wieczną fabrykę Karola Scheiblera na cele mieszkaniowe pod szyldem "Posiadło Księży Młyn". Ponato ma być to miejsce otwarte dla ludzi, pełne życia, gdzie można będzie przyjemnie spędzać wolny czas i oddawać się kulturalnej rozrywce.
REKLAMA