DODAJ

Gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna sprawi, że osiedle zmieni się nie do poznania

Kamienice i zabytki / Łódź
Gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna
Artivia
2012-12-14 15:41:34

Od remontu dwóch budynków familijnych rozpoczęła się gruntowna rewitalizacja Księżego Młyna w Łodzi. Docelowo na zabytkowym osiedlu zostanie odrestaurowanych 25 obiektów gospodarczych, powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe, ponad 20 pracowni artystycznych, parking, a także restauracja i klub. Księży Młyn zyska nowe oblicze za 40 mln złotych.
Obecnie prace remontowe przy elewacjach oraz we wnętrzach budynków toczą się pod adresami Księży Młyn 4 i 6. Docelowo modernizację przejdzie 25 nieruchomości. W obiektach zostaną wyremontowane klatki schodowe oraz stropy, wymieniona będzie stolarka okienno-drzwiowa oraz wewnętrzna instalacja. Planowane jest również ocieplenie podłóg i stropów.


 


Niedługo rozpocznie się również remont i przekształcanie 7 lokali przy ulicy Przędzalnej w pracownie artystyczne o powierzchni 26-80 m kw. Potencjalni najemcy mogą składać wnioski do 21 stycznia 2013 roku. Nowi najemcy zostaną wyłonieni na przełomie lutego i marca przyszłego roku. W sumie na osiedlu powstanie ponad 20 pracowni dla twórców.


 


Przebudowa przestrzeni między ulicą Tymieniecką, Fabryczną i Przędzalnianą rozpocznie się w sierpniu przyszłego roku i będzie prowadzona według projektu łódzkiej pracowni architektonicznej Arte.


 


- Od ulicy Przędzalnianej powstanie brama, która będzie jednak stale otwarta na swobodny ruch turystów. Nawierzchnia z kocich łbów zostanie zachowana, ale zostaną wybudowane nowe chodniki z piaskowca. Z kolei przy ulicy Fabrycznej powstanie parking na ponad 60 miejsc postojowych – podkreśla Arkadiusz Bogusławski z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, nadzorujący projekt rewitalizacji Księżego Młyna.


 


Nie zabraknie nowych ciągów pieszych i rowerowych, wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej Karola Scheiblera i na Kocim Szlaku, latarni, a na fasadach domów zostaną zawieszone kinkiety latarniane. Powstaną także tereny rekreacyjne, skatepark, Klub Księży Młyn o powierzchni 100 m kw. oraz restauracja.


 


Miejsce dawnej szkoły zajmie Instytut Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie będą się odbywać zajęcia dla studentów oraz warsztaty dla dzieci i przedsiębiorców. Remont i wyposażenie wnętrza będzie finalizowane m.in. z funduszu norweskiego.


 


W przyszłym roku przeprowadzone zostaną również prace związane z wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz budową sieci ciepłowniczej. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2014 roku.


 


Rewitalizacja osiedla Księży Młyn ma kosztować 40 mln zł. Obecnie miasto zarezerwowało w budżecie na ten cel jedynie 10 mln zł – 2 mln zł w tym roku, a po 4 mln zł w 2013 i 2014 roku. Pozostałe środki miasto planuje pozyskać z unijnych dotacji.