Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowychźródło: WK Architekci

Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych

Paweł Harom
Paweł Harom
REKLAMA
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już niebawem rozpoczną się prace, dzięki którym obiekty zyskają również liczne udogodnienia dla podróżnych na ważnej linii łączącej Poznań z Gnieznem, Bydgoszczą i Toruniem.
Polskie Koleje Państwowe S.A. wyłoniły wykonawcę, który do końca przyszłego roku odda do użytku dwa zmodernizowane dworce, w Pobiedziskach i Kobylnicy (woj. Wielkopolskie). Obydwa obiekty, z uwagi na swój zabytkowy charakter, zachowają niezmienioną formę architektoniczną. W ramach prac planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, stropów, konstrukcji i poszycia dachu oraz instalacji technicznych. Renowacji poddane zostaną elewacje budynków, wraz z wykonaniem iluminacji. Zmianie ulegnie układ wewnętrzny pomieszczeń, które zostaną dostosowane do potrzeb strefy obsługi podróżnych. Obiekty zyskają ogrzewane i klimatyzowane poczekalnie z toaletami, dostosowanymi również do potrzeb niepełnosprawnych. Ponadto na dworcu w Pobiedziskach zaprojektowane zostało również pomieszczenie kasy biletowej. Pozostałe lokale będą przeznaczone dla podmiotów zewnętrznych, tj. samorządu lokalnego czy najemców komercyjnych.
REKLAMA
Modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to dwie z 13 inwestycji dworcowych realizowanych przez PKP S.A. w województwie wielkopolskim mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. Zakończona została już przebudowa budynku na stacji Poznań Garbary oraz modernizacja zabytkowego Dworca Zachodniego w Poznaniu. Modernizacja dworców położonych na terenie największych polskich aglomeracji to bardzo istotna część naszego programu inwestycyjnego. Na atrakcyjność oferty kolei, szczególnie dla osób dojeżdżających codziennie do dużych ośrodków, składa się kilka elementów: nowoczesny tabor, zmodernizowane linie kolejowe i perony oraz właśnie dworce jako miejsca, w których zaczynamy i kończymy podróże.
W Pobiedziskach obsługa podróżnych na czas remontu przeniesiona zostanie do tymczasowego dworca kontenerowego. Natomiast w Kobylnicy, z racji iż obiekt jest aktualnie nieczynny, obsługa pasażerów zostanie uruchomiona po zakończeniu prac. Wykonawcą obu zadań została poznańska firma Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe i Handlowe Agrobex Sp. z o.o. Inwestycja w Pobiedziskach to koszt 5 781 000 zł brutto, natomiast renowacja dworca w Kobylnicy pochłonie 4 723 200 zł brutto. Modernizacje dworców Kobylnica i Pobiedziska to kolejne inwestycje PKP S.A. współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Odnowione obiekty zostaną oddane do użytku do końca 2021 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA