Najpopularniejsze dworce kolejowe w Polsce. Wrocław Główny na czelefot. akcentoffice

Najpopularniejsze dworce kolejowe w Polsce. Wrocław Główny na czele

REKLAMA
Urząd Transportu Kolejowego (UTK) przedstawił listę najpopularniejszych dworców i stacji kolejowych w Polsce (dane za 2020 rok). Wrocławski Dworzec Główny okazał się stacją z największą wymianą pasażerską w 2020 roku. Średnio obsługiwano na nim 1,4 tysiąca pasażerów na godzinę, a w całym zeszłym roku skorzystało z niego łącznie 12,4 miliona pasażerów.
Z danym przedstawionych przez UTK wynika, że osiemnaście dworców w miastach wojewódzkich w Polsce (Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze) obsłużyło razem aż 42,7% całej wymiany pasażerskiej na dworcach kolejowych na terenie Polski.
Wrocławski Dworzec Główny, czyli obiekt o największej wymianie pasażerów w Polsce, zanotował również średnią liczbę zatrzymań pociągów w ciągu godziny wynoszącą 15,2. Oznacza to, że średnio przy każdym zatrzymaniu danego pociągu wysiadało z niego i wsiadało 93 pasażerów przy średniej liczbie pasażerów przypadających na jedno zatrzymanie dla 10 największych stacji w Polsce, która w 2020 roku wynosiła 56 osób na jedno zatrzymanie.
REKLAMA
UTK
UTK
Z informacji przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że wymiana na poziomie powyżej 10 tysięcy osób dziennie miała miejsce na zaledwie 14 dworcach kolejowych w Polsce: Wrocław Główny, Poznań Główny, Warszawa Wschodnia, Katowice, Warszawa Zachodnia, Kraków Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Śródmieście, Gdynia Główna, Gdańsk Śródmieście, Gdańsk Wrzeszcz, Pruszków, Gdańsk Główny, Warszawa Wileńska.
Jak podaje UTK dobowa wymiana pasażerska na poziomie między 1 tys. a 10 tys. pasażerów miała miejsce na 228 stacjach na terenie całej Polski. Stacją najbliżej progu 10 tys. dobowej wymiany był Szczecin Główny, zaś przedział zamyka stacja Biskupice Wielkopolskie, która zajmuje 242 miejsce w Polsce pod względem wymiany pasażerskiej. W przypadku 242 stacji liczba pasażerów była większa niż 1000 osób dziennie i na nich odbywało się 75,4% całej wymiany pasażerskiej w Polsce. Na 65 stacjach na których dobowa wymiana pasażerska przekraczała 1 tys., podróżni korzystali z usług jednego przewoźnika lub udział innych przewoźników nie przekraczał 3%.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Karol(gość)
Te staty są praktycznie nic nie warte - w Trójmieście okazało się, że są wręcz fałszywe bo przewoźnik sprzedaje dziwne bilety strefowe opisał to lokalny portal https://pulsgdanska.pl/artykul/gdansk-srodmiescie/1210687
REKLAMA