Krakowskie kamienice potaniały

Krakowskie kamienice potaniały

Kraków
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Centrum Krakowa to główna arena działań inwestorów lokujących kapitał w nieruchomościach. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się kamienice, których cena metra kwadratowego spadła o 500 zł w stosunku do początku roku. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, wśród kupujących na własny użytek, najpopularniejsze są tanie mieszkania o powierzchni nie większej niż 75 mkw.

 

Krakowianie inwestują w nieruchomości

Kraków to rynek bardzo pilnie śledzony przez inwestorów. Największą popularnością cieszą się lokale mieszczące się w kamienicach w obrębie Starego Miasta. Po remoncie są one wynajmowane krótkoterminowo przez turystów, którzy przez cały rok silnie napływają do stolicy Małopolski. – Mimo, że są to jedne z najdroższych nieruchomości w Polsce, sprzedający nie mogą narzekać na brak zainteresowania. Inwestorów ucieszy fakt, że w stosunku do początku roku, metr kwadratowy takich nieruchomości potaniał średnio o 500 zł i aktualnie kosztuje 7400 zł. Jest to największa przecena na krakowskim rynku nieruchomości w tym roku – podaje ekspert Szybko.pl.

 

REKLAMA

Małe mieszkania najpopularniejsze

Oprócz kamienic w centrum, dużą popularnością w stolicy Małopolski cieszą się niewielkie mieszkania na obrzeżach miasta. W wypadku tych nieruchomości kupującymi nie są inwestorzy, a ludzie poszukujący lokali na własne potrzeby. – Rzadko kupowane są nieruchomości większe niż 75 mkw., najpopularniejsze zaś pozostają te o metrażu 50 mkw. Kupujący najchętniej zawierają transakcje pomiędzy 260 a 300 tys. zł. Najpopularniejszą wśród krakowian lokalizacją jest Prądnik Biały, gdzie też w ostatnim czasie zawartych zostało najwięcej transakcji – komentuje Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

 

Raty mocno potaniały

Choć marże kredytowe w ostatnich miesiącach rosły, to raty nowoudzielanych kredytów są wciąż dużo niższe niż w ubiegłym roku. – Nie wynika to jedynie ze spadku stóp procentowych, ale także z faktu, że mniej płacimy już za mieszkanie. Po uwzględnieniu niższego oprocentowania i spadku cen, okazuje się, że rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie, spadła od września 2012 roku o 638 zł – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. Nie licząc Warszawy, jest to największy spadek cen w porównaniu z największymi miastami w Polsce.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA