Trwa modernizacja dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Obiekt w Malczycach bliski finalizacjifot. Paweł Harom

Trwa modernizacja dworców kolejowych na Dolnym Śląsku. Obiekt w Malczycach bliski finalizacji

Paweł Harom
Paweł Harom
REKLAMA
Realizacja przebudowy malczyckiego dworca kolejowego jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Na zewnątrz trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu w sąsiedztwie dworca. Wewnątrz wykonawca skupia się na wykończeniu poszczególnych pomieszczeń.
By w pełni dostosować obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych ukończono budowę pochylni. – Ponadto zrealizowano nasadzenia drzew. Na zewnątrz budynku dobiegają końca roboty związane z renowacją elewacji budynku – informuje Bartłomiej Sarna z Wydziału Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A.
Firma Berger Bau, wykonująca zadanie, sfinalizowała już montaż urządzeń, które obecnie są w stanie rozruchu. Efektem remontu będzie przywrócenie w obiekcie funkcji dworca kolejowego z biurem obsługi klienta i ogólnodostępnymi toaletami. Lokal w zachodniej części parteru przystosowywany jest na potrzeby rewiru dzielnicowych. W miejscu dawnej kasy wybudowana została winda, którą zainteresowani dostaną się do biblioteki publicznej.
Dworzec w Malczycach to nie jedyny obiekt kolejowy na Dolnym Śląsku przechodzący renowacje.

Kąty Wrocławskie i Smolec w realizacji

Prace przy przebudowie dworców w Katach Wrocławskich i Smolcu przebiegają w dobrym tempie. Planowany termin zakończenia inwestycji to wiosna 2021 roku – informuje Bartłomiej Sarna.
REKLAMA
Główne cele przebudowy dworców to poprawa estetyki, komfortu i bezpieczeństwa podróżnych. Istotna zmiana to nowe zagospodarowanie powierzchni budynku. Na placu budowy w Kątach Wrocławskich trwają aktualnie prace związane z renowacją terenu w najbliższym otoczeniu budynku. Wewnątrz realizowana jest wymiana elementów konstrukcyjnych. Firma Berger Bau zakończyła już montaż instalacji wewnętrznych oraz budowę ścianek działowych. Trwa wykonywanie okładziny ścian i posadzki, a także sukcesywny montaż stolarki okiennej.
Na dworcu w Kątach Wrocławskich dużą część budynku zagospodaruje gmina. Po zakończeniu remontu swoje miejsce znajdzie tam Zakład Gospodarowania Mieszkaniami i Gminny Dom Kultury.
Wykonawcą prac w Smolcu jest wrocławska firma AKBiK Sp. z o.o. Już jakiś czas temu zakończono prace rozbiórkowe oraz te związane ze wzmocnieniem konstrukcji budynku. Wykonawca zakończył już renowację elewacji budynku, a także kontynuuje prace wewnątrz dworca, gdzie wykonane zostały m.in. instalacje wewnętrzne (sanitarne, teletechniczne, elektryczne), a także roboty budowlane, czyli budowa ścianek działowych, wykonywanie posadzek i okładzin. Ponadto sfinalizowano już montaż stolarki okiennej – relacjonuje Bartłomiej Sarna z PKP S.A.


Inwestycje na Dolnym Śląsku w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023

PKP S.A. realizuje największy w swojej historii program przebudowy dworców kolejowych. Siedmioletnim programem objęto blisko dwieście dworców w całym kraju, a koszty szacowane są na przeszło 2 mld zł. Obecnie poza Malczycami, Kątami Wrocławskimi i Smolcem prace na Dolnym Śląsku prowadzone są na dworcach Wałbrzych, Boguszów-Gorce Zachód, Szklarska Poręba Górna, Bolesławiec i Imbramowice.

Aktualnie trwa przetarg mający wyłonić wykonawcę przebudowy dworca w Węglińcu, na które PKP chce przeznaczyć 50 mln zł. Zainteresowanie zgłosiło 7 oferentów. Najbliżej podpisania umowy jest firma Berger Bau, która zaoferowała nieco ponad 36,4 mln zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA