Dolny Śląsk: Kolejne miliony złotych na inwestycje na Odrze

Dolny Śląsk: Kolejne miliony złotych na inwestycje na Odrze

Orzech
REKLAMA
Będą kolejne inwestycje na Odrze na Dolnym Śląsku. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie ogłosiło przetargi na zaprojektowanie stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie. Realizacja tych inwestycji ma kluczowe znaczenie dla programu przywrócenia żeglowności tej rzeki.
Kilkanaście dni temu ogłoszono przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego na budowę stopnia wodnego "Ścinawa" na rzece Odrze wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Łączna szacunkowa wartość tego projektowego przedsięwzięcia ma oscylować w granicach 16 milionów złotych brutto, a jej zakres obejmie budowę nowego stopnia o konstrukcji modułowej. 
Całe zadanie ma na celu ochronę przeciwpowodziową Ścinawy i terenów przyległych, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie Odry, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy budowli. Podejmowane działania mają na celu również poprawę warunków żeglugowych, poprzez przystosowanie rzeki do klasy Va drogi wodnej.

Budowa nowego stopnia wodnego w Ścinawie to także szansa na nową, dedykowaną dla samochodów ciężarowych przeprawę mostową o nośności 50 ton, co ma ogromne znaczenie w kontekście przyciągnięcia do tego dolnośląskiego miasta nowych inwestorów.

Ogłoszono również przetarg na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego na budowę stopnia wodnego "Lubiąż" na rzece Odrze w rejonie wsi Gliniany wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Łączna wartość zamówienia szacowana jest na blisko 14 milionów 219 tysięcy złotych. Od wykonawcy projektu oczekuje się zrealizowania zamówienia w czasie 43 miesięcy od daty podpisania umowy. Termin związania ofertą wynosi 60 dni, a jego bieg rozpoczyna się wraz z upływem czasu na przystąpienie do przetargu – 19 lutego 2019 roku. Przyjęto dwa główne kryteria wyboru wykonawcy projektu: 60% – cena, 40% – doświadczenie zespołu architektonicznego.
Jak czytamy na stronie Wód Polskich, "zasadniczym celem budowy stopnia wodnego Lubiąż jest zahamowanie procesów erozji w korycie rzeki Odry poniżej stopnia wodnego w Malczycach. Postępująca erozja denna powoduje obniżenie zwierciadła wody w rzece, bezpośrednio poniżej stopnia w Malczycach, sięgając aż do Ścinawy (przy wyklinowaniu do zera) i przesuszenie terenów przyległych do rzeki. Projektowany stopień wodny Lubiąż umożliwi uzyskanie następujących efektów: zabezpieczenie stopnia w Malczycach przed podmywaniem i utratą stateczności, przywrócenie pierwotnych poziomów wód gruntowych, zapobieżenie przesuszaniu się przyległych terenów, w szczególności ochrona lasów łęgowych, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki poniżej stopnia, produkcję energii elektrycznej przez elektrownię wodną zlokalizowaną przy stopniu oraz przywrócenie parametrów szlaku żeglugowego. Planowany do budowy stopień wodny Lubiąż zlokalizowany będzie na Odrze w rejonie wsi Gliniany, powiat wołowski, gmina Wołów, miejscowość Lubiąż, województwo dolnośląskie. Zakres inwestycji obejmie budowę nowego stopnia wodnego o konstrukcji modułowej. Budowa ma na celu ochronę przeciwpowodziową terenów przyległych i miejscowość Lubiąż, powstrzymanie procesów erozyjnych w korycie rzeki Odry, poprawę stosunków wodnych i gruntowo-wodnych oraz produkcję energii elektrycznej. Jednakże nadrzędnym celem będzie poprawa warunków żeglugowych poprzez przygotowanie Odry do klasy Va drogi wodnej."

Projektowanie oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń na budowę stopni wodnych w Ścinawie i Lubiążu powinno zakończyć się w 2023 roku. Realizacja ma trwać do 2027 roku. Każdy stopień ma kosztować około 400 milionów złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: WPBM inwestuje przy oporowskim kąpielisku. Płaci miliony za sam grunt
Wrocławski deweloper był jedynym chętnym na państwowy teren przy ulicy Jordanowskiej. Dzięki temu wy...
Opublikowano raport dotyczący rynku biurowego we Wrocławiu I połowie 2020 roku
Firma doradcza Cresa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku biurowego w stolicy Dolnego Śląsk...
Łódź: Będą nowe buspasy. Pasażerowie pojadą szybciej komunikacją miejską
Mają na celu usprawnienie przejazdu komunikacją miejską podczas szczytu komunikacyjnego. Obecni...
Kraków: Startuje remont Mostu Nowohuckiego w kierunku Płaszowa
Most Nowohucki przechodzi gruntowny remont od maja tego roku. W nocy z 9 na 10 sierpnia kierowcy mus...
Rusza modernizacja dwóch podpoznańskich dworców kolejowych
Dwa zabytkowe budynki dworców kolejowych w Pobiedziskach i Kobylnicy odzyskają dawny blask. Już nieb...
Wrocław: Współczesna kamienica stanie w sąsiedztwie Pałacu Królewskiego. Miejski grunt sprzedany
Dwa podmioty zainteresowały się nieruchomością przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Wrocławski deweloper...
Realizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być zagwarantowana w programie rządowym
Po wielu latach pojawiła się duża szansa na realizację strategicznej inwestycji na dolnośląskim odci...
Dolny Śląsk: Wybrano rekomendowany wariant przebiegu trasy S8 z Wrocławia do Kłodzka
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na specjalnej stronie dotyczącej przebudo...
Dziewięć sklepów Kaufland do modernizacji. Na liście market w Jeleniej Górze
Kaufland rozpoczyna modernizację dziewięciu marketów, w ramach której sklepy zyskają m.in. kasy samo...
Łódź: Fragment ulicy Gajcego zmieni się nie do poznania
1 sierpnia rozpoczął się remont ulicy Gajcego na Andrzejowie. Prace obejmą odcinek drogi od Rokicińs...