Rusza remont jednego z najcenniejszych zabytków Wrocławia, zamku w Leśnicy. Choć obiekt jest w dobrym stanie, jednak ze względu na wiek, cały czas wymaga mniejszych czy większych remontów.
Właściciel zamku w Leśnicy – Gmina Wrocław zdecydowała się na przeznaczenie 4,9 mln zł na jego remont, który polegał będzie na odnowieniu piwnic i tarasów. Dodatkowo przebudowana zostanie też instalacja kanalizacji deszczowej.
W ramach inwestycji w zakresie remontu tarasów planowana jest:
- wymiana stropów żelbetowych, w północnej oraz północno-wschodniej części kazamat na nowe,
- przebudowa systemu odwodnienia tarasów oraz odprowadzania wód opadowych z poziomu dachu na powierzchniowe,
- wymiana posadzki tarasów wraz ze wszystkimi warstwami podłoża, oczyszczenie konserwatorskie i uzupełnienie piaskowcowych nakryw muru balustradowego,
- wymiana odspojonych tynków muru balustradowego oraz naprawa zarysowań wraz z malowaniem, kotwienie i uzupełnienie spękań/zarysowań muru balustradowego wraz z wykonaniem dylatacji.
Z kolei w kwestii kanalizacji konieczne będą prace związane jej wymianą oraz wymianą studni i wpustów.
W kazamatach planowana jest wymiana tynków wewnętrznych w pomieszczeniach piwnic traktu południowego na tynki renowacyjne (pod wejściem głównym) – na ścianach, sklepieniach i łękach wraz z malowaniem oraz pracami elektrycznymi (instalacja oświetleniowa, oświetlenia awaryjnego i systemu sygnalizacji pożaru – odtworzenie po wcześniejszym demontażu).
Inwestorem jest miejska spółka Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu, która wybrała już wykonawcę prac remontowych i podpisała z nim umowę.
– Szacujemy, że prace potrwają 8 miesięcy. W czasie prac obiekt będzie czynny, ale będziemy musieli liczyć się ze zmianami w organizacji pracy – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Zamek w Leśnicy
Dawny zamek i rezydencja książęca w Leśnicy, powstały w 1132 roku jako gródek obronny, od tego czasu wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Po włączeniu księstwa wrocławskiego w skład królestwa Czech zamek w okresie 1339-1945 stał się rezydencją bogatych rodów mieszczan wrocławskich. Podczas działań wojennych II wojny światowej nie został zniszczony. Po pożarze w 1953 roku odbudowany i przebudowany na potrzeby domu kultury bez zachowania wystroju i wyposażenia wnętrz. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury „Zamek”.
Wraz z zabytkowym parkiem tworzy zespół pałacowo-parkowy.