Rzeszów położony jest w południowo-wschodniej Polsce. Jest też stolicą województwa podkarpackiego. Na przestrzeni lat 2006-2017 Rzeszów poszerzał dwukrotnie granice miasta, na potrzeby m.in. budowy nowych domów. Obecnie miasto dynamicznie się rozwija pod wieloma względami, również gospodarczymi. Rzeszów często kojarzony jest z lotnictwem, a także z tym, że blisko stąd do granicy z Ukrainą, czy na Słowację. Jednak miasto oferuje znacznie więcej. Coraz więcej firm rozwija się właśnie w Rzeszowie, co przyciąga nowych mieszkańców z różnych rejonów kraju i zagranicy. Ponieważ rośnie liczba mieszkańców miasta, to również rośnie liczba nowo powstających osiedli mieszkaniowych, jak również domów jednorodzinnych.

Rzeszów to miasto, które oferuje swoim mieszkańcom wysoką jakość życia w stosunku do zarobków. W porównaniu z innymi dużymi miastami w Polsce, ceny nieruchomości w Rzeszowie są stosunkowo niskie. Specjaliści mieszkający w tym mieście mogą czuć się zadowoleni, bo m.in. ich pensje systematycznie rosną. To przekłada się na rynek nieruchomości, ponieważ wielu mieszkańców miasta może podnieść sobie standard życia kupując nowe mieszkanie lub dom.

Od przeszło dwóch dekad w Rzeszowie przybywa nieruchomości. W 2017 roku było już ich ponad 76 tysięcy. Popyt na nowe nieruchomości w mieście stale rośnie, co przekłada się na rozwój budownictwa, ale także powoduje to wzrost cen. Jednak nie są one tak wysokie, jak w pobliskim Krakowie, czy w Warszawie. Ważne jest również to, że szybciej rosną pensje w stolicy Podkarpacia niż ceny nieruchomości. Dzięki temu wielu mieszkańców Rzeszowa może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania, czy też domu.

Czym się charakteryzują nowego domy w Rzeszowie?

Największy popyt na nowe domy dotyczy tych wolnostojących i szeregowych. Popularnością, choć nieco mniejszą, cieszą się również nowe domy w zabudowie bliźniaczej. W odróżnieniu od innych miast Polski, w Rzeszowie nowe domy buduje się w niedalekiej odległości od centrum. Dzięki temu dojazd na Starówkę nie zajmuje zbyt wiele czasu. Warto podkreślić, że w Rzeszowie deweloperzy oferują poza domem i ogrodem jeszcze dodatkowe miejsca parkingowe. Poza tym na nowych osiedlach domów jednorodzinnych budowane są place zabaw i inne części wspólne. Powierzchnie działek w nowych domach mają najczęściej powierzchnie od 5 do 8 arów. Ważną możliwością dla kupujących nowy dom w Rzeszowie jest to, że można dokonać korekty w projekcie, tj. zmienić położenie ściany wewnętrznej (poza ścianą nośną).

To, co wyróżnia nowe domy w Rzeszowie jest ich budowa z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu domy mają lepszą izolację, a to przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ważne jest również to, że deweloperzy zapewniają przyłącza np. do kanalizacji, wodociągów, czy internetu. W niektórych przypadkach deweloperzy budują domy ekologiczne. Takie rozwiązania zapewniają niższe rachunki za prąd, czy ogrzewanie. Chodzi o systemy rekuperacji, czy pompy ciepła.

Dlaczego warto kupić nowy dom w Rzeszowie?

W Rzeszowie, jak również w innych dużych miastach Polski, dominuje zabudowa w formie bloków. Wielu mieszkańców tego miasta jednak marzy o zamieszkaniu w domu jednorodzinnym. Jakie zatem są zalety mieszkania w tego typu nieruchomości?

W większości dużych miast w Polsce nowe osiedla domków jednorodzinnych budowane są na przedmieściach. Podobnie jest także w Rzeszowie, jednak z tą różnicą, że to miasto ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Dlatego dojazd z obrzeży miasta do centrum to zaledwie 4-6 km. Warto tutaj odnieść się do Warszawy, czy Krakowa gdzie dojazd z przedmieść do centrum to ok. 20 km. Z tego względu w Rzeszowie nawet z odległych terenów miasta, można szybko dostać się do centrum.

Poza dojazdami, dużą zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym w Rzeszowie jest cisza i spokój. Poza tym jest dużo większa prywatność. Nowe osiedla domów są tutaj kameralne. Najczęściej składają się od kilku do kilkudziesięciu nieruchomości. Jeśli natomiast zdecydujemy na dom wolnostojący to ważnym atutem jest to, że nie mamy sąsiadów za ścianą. Poza tym dużą zaletą jest własny ogródek, w którym można zasadzić własne kwiaty, czy drzewa. W takich warunkach można również spokojnie poczytać książkę na hamaku, co powoduje świetny relaks.

Jakie są ceny domów w Rzeszowie?

W kwietniu 2022 roku przeciętna cena 1 mkw. domu jednorodzinnego w Rzeszowie wynosiła 5 470 zł. W przeciągu 12 miesięcy wzrosła o 8%. Cena 1 mkw. mieszkania wynosiła 7 603 zł. Czyli różnica była nieco ponad 2 tys. zł. Zatem zamiast mieszkać w dużym mieszkaniu, można przenieść się do nieco większego domu z ogrodem w tej samej ceny. Jeśli natomiast chodzi o przeciętną wartość domu w Rzeszowie to kształtowała się ona na poziomie ok. 909 tys. zł. Jak widać z powyższych danych, ceny nieruchomości w Rzeszowie są atrakcyjne i znacznie niższe niż w największych miastach Polski. Może to zachęcać np. pracowników zdalnych do przeprowadzki z największych miast naszego kraju właśnie do Rzeszowa. Również dla miłośników gór może to być bardzo ciekawa propozycja. W Bieszczady jest stąd kilkadziesiąt kilometrów.

Najnowsze artykuły z Rzeszów

Sześć firm chce budować nowy stadion w Rzeszowie
Zrobiono kolejny krok ku budowie nowego, dużego stadionu w Rzeszowie – Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA). Nowoczesny stadion lekkoatletyczny z funkcją piłkarską powstanie przy ul. Wyspiańskiego 22, w miejscu obecnego stadionu Resovii. To wspólne przedsięwzięcie miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W Rzeszowie trwa budowa 161-metrowego apartamentowca Olszynki Park [FILM + WIZUALIZACJE]
W centrum stolicy Podkarpacia powstaje apartamentowiec Olszynki Park. Wieżowiec będzie docelowo jedną z wizytówek Rzeszowa. Budynek będzie miał 161 metrów wysokości. Prace nad budową rozpoczęły się w 2019 roku. Apartamentowiec Olszynki Park realizowany jest przez Apklan. Będzie trzecim, najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce (161 metrów), zaraz po Sky Tower we Wrocławiu i Złotej 44 w Warszawie.
Rzeszowski hotel Hetman przeszedł pełną modernizację. Będzie funkcjonował pod nową marką [ZDJĘCIA]
Rzeszowski hotel Hetman, należący do Grupy Polskiego Holdingu Hotelowego, przeszedł pełną modernizację. Całkowitej renowacji zostało poddanych łącznie 60 pokoi, przestrzeń konferencyjna, część restauracyjna oraz elewacja. Od jesieni hotel będzie funkcjonował pod nową marką sieci Best Western Plus.
Młody rynek z potencjałem. Deweloperzy magazynowi interesują się Rzeszowem
Znaczenie Podkarpacia cały czas rośnie, region ten ma szansę stać się jednym z głównych hubów przeładunkowych wschód-zachód, wykorzystywanych m.in. w odbudowie Ukrainy. Potencjał regionu dostrzegają również deweloperzy magazynowi, którzy budują magazyny i zabezpieczają grunty pod kolejne hale w okolicy – mówią Michał Kozar, Senior Associate, oraz Janusz Dudek, Senior Advisor, w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.
Dodatkowe przystanki w aglomeracji rzeszowskiej zwiększają dostęp do kolei
W czerwcu podróżni zyskali większe możliwości w podróżach aglomeracyjnych na Podkarpaciu. To efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i oddania do użytkowania 7 nowych przystanków oraz dodatkowych peronów. Nowe obiekty przybliżają kolej do pasażera i ułatwiają komunikację pociągiem. Przystanki są częścią projektu PLK S.A. za ponad 334 mln zł netto realizowanego w ramach POIiŚ.
Galeria "Nowy Świat" w Rzeszowie pozyskuje nowych najemców
Galeria "Nowy Świat" w Rzeszowie nieustannie rozwija się, odpowiadając na rosnące potrzeby klientów, pozyskując kolejnych nowych najemców. Oferuje również rozrywkę na wysokim poziomie skierowaną dla rodzin z dziećmi. Od lat cieszy się opinią prawdziwego centrum zajęć pozalekcyjnych dla dzieci.
Przetarg na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie ogłoszony
Nowoczesny stadion lekkoatletyczny z funkcją piłkarską powstanie przy ul. Wyspiańskiego, w miejscu obecnego stadionu Resovii. Ogłoszono właśnie nowy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki (PCLA) w Rzeszowie. To wspólne przedsięwzięcie miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
W Millenium Hall po modernizacji i odświeżeniu wnętrz otworzyły się cztery sklepy znanych marek
W największym Centrum Kulturalno-Handlowym na Podkarpaciu – Millenium Hall w Rzeszowie, po modernizacjach i odświeżeniu wnętrz zostały otwarte cztery sklepy znanych marek. Są to Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear i Stradivarius.
Francuska firma Safran Aircraft Engines otworzyła w Rzeszowie centrum badawczo-rozwojowe
Kolejna duża, zagraniczna inwestycja w stolicy Podkarpacia. Francuska firma Safran Aircraft Engines (SAE) otworzyła w Rzeszowie centrum badawczo-rozwojowe, w którym będą projektowane części lotnicze. W centrum pracuje już 30 osób, docelowo inwestor planuje zatrudniać w Rzeszowie 250 inżynierów w 2027 roku.
Spółka Bidfood Farutex nowym najemcą w REINO IO Rzeszów
Firma Bidfood Farutex, której oferta jest skierowana do podmiotów z branży HoReCa, wynajęła 1750 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej w REINO IO Rzeszów. Najemcę podczas negocjacji umowy reprezentowała firma doradcza Newmark Polska.
REKLAMA