Niestety nie mamy żadnych ogłoszeń z podanych parametrów wyszukiwania

Częstochowa to jedno z największych miast województwa śląskiego. Co roku przybywają tutaj pielgrzymi, aby odwiedzić Jasną Górę, gdzie znajduje się słynny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Miasto jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym. Coroczny napływ turystów, a także osób szukających pracy zachęca inwestorów do budowania nowych nieruchomości. Obecnie w ofercie z rynku pierwotnego znajduje się około 220 mieszkań i domów. Wielkość rynku nieruchomości w Częstochowie porównywalna jest z pobliskimi Sosnowcem czy Gliwicami.

Jakie nieruchomości w Częstochowie sprzedają się najlepiej?

Największym zainteresowanie na rynku nieruchomości w Częstochowie cieszą się grunty pod budowę. Na popyt wpływa duża aktywność deweloperów oraz dynamiczny rozwój sektora przemysłu i usług.

Duża ilość wolnych terenów inwestycyjnych znajduje się zarówno na obrzeżach miasta, jak też w centrum. Spora aktywność deweloperów wynika z dużego zainteresowania nieruchomościami na sprzedaż i wynajem.

Największe zainteresowanie mieszkaniami w Częstochowie dotyczy lokali o średniej wielkości tj. tych o wielkości 50 mkw. Klienci zwracają największą uwagę na lokalizację oraz spokój w okolicy.

Jak wygląda rynek najmu mieszkań w Częstochowie?

Każdego roku przybywają do Częstochowy osoby w celach turystycznych czy biznesowych. Poszukują oni nieruchomości na wynajem krótkoterminowy. W ofercie są zarówno lokale na wynajem z rynku wtórnego, jak również nowe mieszkania. Szczególnie klienci biznesowi i turyści zagraniczni skłonni są zapłacić więcej pieniędzy za wynajem nieruchomości o wyższym standardzie w nowym budownictwie.

Z kolei z najmu długoterminowego korzystają młodzi mieszkańcy Częstochowy lub osoby, które się tu przeprowadziły z innych obszarów Polski. Popyt na rynku wynajmu mieszkań dostrzegają inwestorzy, którzy poza wpływami z czynszów mogą zarabiać również na wzroście wartości nieruchomości.

W lutym 2023 roku średni koszt najmu 1 mkw. mieszkania (bez opłat licznikowych i administracyjnych) w Częstochowie wynosił 37 zł. W porównaniu z kosztem sprzed 12 miesięcy nastąpił wzrost o 14%. W przypadku zakupu nieruchomości na wynajem bez udziału kredytu, rentowność inwestycji netto (gdy mieszkanie jest wynajęte przez rok) wynosiła 5,7%.

Dlaczego warto zamieszkać w Częstochowie?

Częstochowa jest ważnym centrum gospodarczym. Jest ośrodkiem, w którym ulokowało się wiele firm z branży hutnictwa i przetwórstwa metali, motoryzacyjnej, przetwórstwa szkła oraz IT. Sporo przedsiębiorstw ma swoje zakłady produkcyjne w Częstochowie, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu.

Częstochowa słynie z sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przyciąga corocznie miliony pielgrzymów z całego świata. Sanktuarium jest również ważnym ośrodkiem kultury, organizującym liczne wydarzenia religijne i artystyczne.

Poza sanktuarium, Częstochowa oferuje również wiele innych atrakcji. Miasto ma bogatą historię, co widać w licznych zabytkach, takich jak: Ratusz, neogotycka archikatedra Świętej Rodziny czy Aleja Najświętszej Maryi Panny. W centrum miasta znajduje się piękny Rynek, na którym można odpocząć i zrelaksować się w jednej z wielu kawiarni.

W Częstochowie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i sklepy, co sprawia, że jest to dobre miejsce dla miłośników dobrego jedzenia i zakupów. Miasto jest również ważnym centrum kulturalnym, organizującym wiele wydarzeń artystycznych i festiwali.

Jakie dzielnice w Częstochowie są najbezpieczniejsze?

Podobnie jak w innych miastach, poziom bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach Częstochowy może się różnić. Poniżej znajduje się kilka dzielnic, które uważane są za najbezpieczniejsze:

  • Śródmieście: Centralna część miasta, w tym okolice Rynku, często uważana jest za stosunkowo bezpieczną dzielnicę. Jest to dobrze oświetlony obszar, gdzie można znaleźć dużo sklepów, restauracji i miejsc rekreacyjnych.
  • Parkitka: Ta dzielnica jest położona na północ od centrum miasta i charakteryzuje się spokojną atmosferą. W okolicy znajduje się Park Parkitka, który jest popularnym miejscem spacerów i rekreacji.
  • Wrzosowiak: To jedna z dzielnic mieszkaniowych w południowej części Częstochowy. Znajduje się tam kilka nowoczesnych osiedli i obszar ten jest uważany za stosunkowo bezpieczny.
  • Lisiniec: Dzielnica położona na zachodzie miasta, znana z obszarów rekreacyjnych i terenów zielonych. To spokojna okolica, która często jest doceniana ze względu na swoją przyjazną atmosferę.

Co wyróżnia rynek nieruchomości w Częstochowie?

Do kluczowych cech, którymi wyróżnia się rynek nieruchomości w Częstochowie zaliczają się:

  • Spora liczba terenów nadających się pod zabudowę mieszkaniową
  • Duża dostępność mieszkań na rynku wtórnym
  • Atrakcyjne ceny mieszkań na rynku wtórnym
  • Spore zainteresowanie inwestycjami w mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem
  • Istotny udział najmu tymczasowego w ogólnej strukturze wynajmowania mieszkań

Jaka jest oferta deweloperów w Częstochowie w 2023 roku?

Aktualnie w ofercie deweloperów w Częstochowie jest około 220 mieszkań. W sprzedaży są lokale o wielkości od 28 do 83 mkw. Najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych – 105. Spora podaż dotyczy także lokali 3-pokojowych – 90. W ofercie deweloperów jest także 17 kawalerek oraz 10 mieszkań 4-pokojowych.

Jakie są ceny mieszkań w Częstochowie w 2023 roku?

Średnia cena mieszkania w II kw. 2023 roku w Częstochowie kształtuje się na poziomie około 5 450 zł/mkw. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy ceny były dość stabilne.

Do popularnych ulic zaliczają się: Aleja Armii Krajowej (ok. 4 800 zł/mkw.), Kiedrzyńska (ok. 4 770 zł/mkw.), Aleja Niepodległości (ok. 4 370 zł/mkw.).

Ceny nieruchomości na głównych ulicach Częstochowy kształtują się następująco: ulica Warszawska (ok. 4 670 zł/mkw.), Ludowa (ok. 5 060 zł/mkw.), św. Rocha (ok. 5 360 zł/mkw.).

Najnowsze artykuły z Częstochowa

10 najważniejszych faktów na temat dworca głównego w Częstochowie [WIZUALIZACJE]
10 najważniejszych faktów na temat dworca głównego w Częstochowie [WIZUALIZACJE]
Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują w Częstochowie inwestycję, w ramach której powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe pełniące jednocześnie funkcję dworca kolejowego. 23 kwietnia br. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą, a pierwsze prace związane z budową nowego obiektu według projektu wybranego w konkursie architektonicznym rozpoczną się już niebawem. Przy okazji warto przypomnieć, dlaczego korzystniejszym dla pasażerów i mieszkańców rozwiązaniem jest rozbiórka starego dworca i zastąpienie go nowym.
Znamy wykonawcę budowy nowego dworca Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]
Znamy wykonawcę budowy nowego dworca Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]
Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót budowlanych dworca Częstochowa Główna. Najkorzystniejszą ofertę (ok. 119 mln zł brutto) przedstawiła firma Texom Sp. z o.o. z Krakowa. Zakończenie budowy nowego dworca i udostępnienie go pasażerom planowane jest w drugiej połowie 2027 r.
Nowe miejsca pracy. Rusza budowa nowej hali w parku logistycznym Hillwood Częstochowa-Miasto
Nowe miejsca pracy. Rusza budowa nowej hali w parku logistycznym Hillwood Częstochowa-Miasto
Hillwood Polska rozpoczął budowę kolejnego budynku w ramach inwestycji Hillwood Częstochowa-Miasto. Nowa hala będzie miał powierzchnię blisko 19 000 metrów kwadratowych.
Oficjalne wznowienie produkcji w Hucie Częstochowa
Oficjalne wznowienie produkcji w Hucie Częstochowa
20 stycznia 2025 roku, Huta Częstochowa oficjalnie wznowiła produkcję po ponad rocznej przerwie. To historyczny moment nie tylko dla zakładu, ale i dla całego polskiego przemysłu stalowego. Dzięki zaangażowaniu Węglokoks S.A., który przejął zarządzanie Hutą, udało się zakończyć kluczowe etapy przygotowań i przywrócić zakład do pełnej operacyjności.
Setki miejsc pracy uratowane! Ponownie rusza produkcja w Hucie Częstochowa
Setki miejsc pracy uratowane! Ponownie rusza produkcja w Hucie Częstochowa
W piątek, 10 stycznia 2025 roku, o godzinie 7:00, w Hucie Częstochowa przeprowadzono pierwszy próbny wytop stali po ponad rocznej przerwie. Był to kluczowy etap przygotowań do pełnego uruchomienia produkcji, zaplanowanego na 20 stycznia. W ramach gorącego rozruchu przeprowadzono sześć wytopów. Wyprodukowana stal została przekazana do badań jakościowych w laboratoriach, by potwierdzić gotowość zakładu do rozpoczęcia pełnego cyklu produkcyjnego.
Firma z branży automotive inwestuje w swoją fabrykę w Częstochowie
Firma z branży automotive inwestuje w swoją fabrykę w Częstochowie
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) wydała kolejną decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Tym razem otrzymała ją polska firma LINEX Sp. z o.o., która zdecydowała się zainwestować w rozwój swojego zakładu produkcyjnego, zlokalizowanego w Częstochowie.
Powstanie nowy dworzec Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]
Powstanie nowy dworzec Częstochowa Główna [WIZUALIZACJE]
PKP S.A. wybudują kolejny nowy dworzec kolejowy w Polsce. 11 grudnia 2024 r. spółka Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiła postępowania przetargowe obejmujące wybór wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu sprawującego nadzór nad inwestycją dworzec Częstochowa Główna.
Setki miejsc pracy uratowane! Huta Częstochowa wraca w polskie ręce
Setki miejsc pracy uratowane! Huta Częstochowa wraca w polskie ręce
● Bardzo dobra informacja dla mieszkańców Częstochowy i okolic i dla polskiego hutnictwa. Węglokoks S.A. zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa.
Kolejna duża, polska fabryka do likwidacji. Ćwierć tysiąca osób straci pracę
Kolejna duża, polska fabryka do likwidacji. Ćwierć tysiąca osób straci pracę
Kolejne złe wiadomości dotyczące zwolnień grupowych w Polsce. Tym razem w województwie śląskim. Zarząd Alchemii S.A., spółki zależnej Boryszewa, zdecydował o rozpoczęcia procesu likwidacji oddziału Rurexpol w Częstochowie. Pracę straci cała załoga.
Polska firma zainwestuje ponad 100 mln zł w Częstochowie
Polska firma zainwestuje ponad 100 mln zł w Częstochowie
Kolejna polska firma zdecydowała się na realizację inwestycji w województwie śląskim, w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Inwestycja zostanie zrealizowana w w Częstochowie. KONSORCJUM STALI S.A. zainwestuje w tym mieście 104 678 016 zł.
REKLAMA