Częstochowa to jedno z największych miast województwa śląskiego. Co roku przybywają tutaj pielgrzymi, aby odwiedzić Jasną Górę, gdzie znajduje się słynny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Miasto jest także ważnym ośrodkiem przemysłowym. Coroczny napływ turystów, a także osób szukających pracy zachęca inwestorów do budowania nowych nieruchomości. Obecnie w ofercie z rynku pierwotnego znajduje się około 220 mieszkań i domów. Wielkość rynku nieruchomości w Częstochowie porównywalna jest z pobliskimi Sosnowcem czy Gliwicami.
Największym zainteresowanie na rynku nieruchomości w Częstochowie cieszą się grunty pod budowę. Na popyt wpływa duża aktywność deweloperów oraz dynamiczny rozwój sektora przemysłu i usług.
Duża ilość wolnych terenów inwestycyjnych znajduje się zarówno na obrzeżach miasta, jak też w centrum. Spora aktywność deweloperów wynika z dużego zainteresowania nieruchomościami na sprzedaż i wynajem.
Największe zainteresowanie mieszkaniami w Częstochowie dotyczy lokali o średniej wielkości tj. tych o wielkości 50 mkw. Klienci zwracają największą uwagę na lokalizację oraz spokój w okolicy.
Każdego roku przybywają do Częstochowy osoby w celach turystycznych czy biznesowych. Poszukują oni nieruchomości na wynajem krótkoterminowy. W ofercie są zarówno lokale na wynajem z rynku wtórnego, jak również nowe mieszkania. Szczególnie klienci biznesowi i turyści zagraniczni skłonni są zapłacić więcej pieniędzy za wynajem nieruchomości o wyższym standardzie w nowym budownictwie.
Z kolei z najmu długoterminowego korzystają młodzi mieszkańcy Częstochowy lub osoby, które się tu przeprowadziły z innych obszarów Polski. Popyt na rynku wynajmu mieszkań dostrzegają inwestorzy, którzy poza wpływami z czynszów mogą zarabiać również na wzroście wartości nieruchomości.
W lutym 2023 roku średni koszt najmu 1 mkw. mieszkania (bez opłat licznikowych i administracyjnych) w Częstochowie wynosił 37 zł. W porównaniu z kosztem sprzed 12 miesięcy nastąpił wzrost o 14%. W przypadku zakupu nieruchomości na wynajem bez udziału kredytu, rentowność inwestycji netto (gdy mieszkanie jest wynajęte przez rok) wynosiła 5,7%.
Częstochowa jest ważnym centrum gospodarczym. Jest ośrodkiem, w którym ulokowało się wiele firm z branży hutnictwa i przetwórstwa metali, motoryzacyjnej, przetwórstwa szkła oraz IT. Sporo przedsiębiorstw ma swoje zakłady produkcyjne w Częstochowie, co przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionu.
Częstochowa słynie z sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który przyciąga corocznie miliony pielgrzymów z całego świata. Sanktuarium jest również ważnym ośrodkiem kultury, organizującym liczne wydarzenia religijne i artystyczne.
Poza sanktuarium, Częstochowa oferuje również wiele innych atrakcji. Miasto ma bogatą historię, co widać w licznych zabytkach, takich jak: Ratusz, neogotycka archikatedra Świętej Rodziny czy Aleja Najświętszej Maryi Panny. W centrum miasta znajduje się piękny Rynek, na którym można odpocząć i zrelaksować się w jednej z wielu kawiarni.
W Częstochowie znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i sklepy, co sprawia, że jest to dobre miejsce dla miłośników dobrego jedzenia i zakupów. Miasto jest również ważnym centrum kulturalnym, organizującym wiele wydarzeń artystycznych i festiwali.
Podobnie jak w innych miastach, poziom bezpieczeństwa w poszczególnych dzielnicach Częstochowy może się różnić. Poniżej znajduje się kilka dzielnic, które uważane są za najbezpieczniejsze:
Do kluczowych cech, którymi wyróżnia się rynek nieruchomości w Częstochowie zaliczają się:
Aktualnie w ofercie deweloperów w Częstochowie jest około 220 mieszkań. W sprzedaży są lokale o wielkości od 28 do 83 mkw. Najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych – 105. Spora podaż dotyczy także lokali 3-pokojowych – 90. W ofercie deweloperów jest także 17 kawalerek oraz 10 mieszkań 4-pokojowych.
Średnia cena mieszkania w II kw. 2023 roku w Częstochowie kształtuje się na poziomie około 5 450 zł/mkw. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy ceny były dość stabilne.
Do popularnych ulic zaliczają się: Aleja Armii Krajowej (ok. 4 800 zł/mkw.), Kiedrzyńska (ok. 4 770 zł/mkw.), Aleja Niepodległości (ok. 4 370 zł/mkw.).
Ceny nieruchomości na głównych ulicach Częstochowy kształtują się następująco: ulica Warszawska (ok. 4 670 zł/mkw.), Ludowa (ok. 5 060 zł/mkw.), św. Rocha (ok. 5 360 zł/mkw.).