Huta Częstochowa uratowana dzięki wsparciu państwa. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zostanie właścicielem Huty Częstochowa. W lutym 2025 r. Rada Ministrów zdecydowała o wpisaniu częstochowskiej huty na listę przedsiębiorstw strategicznych. Z kolei Minister Obrony Narodowej poinformował o skorzystaniu z prawa jej wykupienia od syndyka. Wartość przedsiębiorstwa została wyceniona na ponad 253 miliony złotych.
• Trwają przygotowania do sfinalizowania procedury jej zakupu przez MON.
• Dzięki współpracy wszystkich zainteresowanych stron udało się znaleźć korzystne rozwiązania oraz zapewnić środki z budżetu państwa, które umożliwią dalsze funkcjonowanie Huty Częstochowa.
• Jej sukces jest dowodem na to, że możliwa jest synergia i transformacja polskiego przemysłu.
30 kwietnia Premier Donald Tusk odwiedził dzisiaj ten zakład. Wraz z Ministrą Przemysłu Marzeną Czarnecką spotkali się z przedstawicielami zarządu i związków zawodowych i omówili dalszy rozwój Huty. Jej wyroby mają kluczowe znaczenie dla przemysłów m.in. obronnego i energetycznego. Szef rządu zapowiedział także wsparcie dla polskich przedsiębiorstw, które wzmocnią Polskę gospodarkę na arenie międzynarodowej.
Wspólne działania kluczem do sukcesu
Huta Częstochowa, której korzenie sięgają 1896 roku, w swojej historii przechodziła różne koleje losu. W 2005 r. zakład został sprywatyzowany. Jego dwaj kolejni właściciele ogłosili upadłość w 2019 i 2024 r.
W listopadzie 2024 r. przedsiębiorstwo w upadłości wydzierżawił Węglokoks S.A., należący do Skarbu Państwa. 20 stycznia 2025 r. Huta oficjalnie wznowiła produkcję.
Na szczęście spotkały się dwie grupy ludzi. To jest załoga, pracujący tu hutnicy, menedżerowie i menedżerowie także w innych miejscach - myślę przede wszystkim o Węglokoksie. Z drugiej strony instytucje rządowe, które zrozumiały, że we wspólnym interesie jest znalezienie takiego rozwiązania, które Hutę Częstochowa nie tylko uratuje, ale wyprowadzi na prostą wspólnymi siłami
- powiedział podczas konferencji prasowej w Hucie Częstochowa Premier Donald Tusk.
Działanie to wzmocniło polską gospodarkę i jej strategiczne obszary – przemysł stalowy, obronny, budownictwo i energetykę. To właśnie m.in. do tych sektorów trafiają wyroby huty.
Strategiczne znaczenie Huty Częstochowa
W lutym 2025 r. Rada Ministrów zdecydowała o wpisaniu częstochowskiej huty na listę przedsiębiorstw strategicznych. Z kolei Minister Obrony Narodowej poinformował o skorzystaniu z prawa jej wykupienia od syndyka. Wartość przedsiębiorstwa została wyceniona na ponad 253 miliony złotych. Trwają przygotowania do sfinalizowania procedury jej zakupu przez MON.
– To, że Ministerstwo Obrony Narodowej staje się właścicielem tej huty, to oznacza także gwarancję dla Huty Częstochowa, ale też dla tych, którzy z Wami współpracują, na długoterminowe zamówienia. I wiem, że dajecie sobie też świetnie radę, niezależnie od tego, ile pomocy ze strony rządu otrzymaliście, bo bez Waszego wkładu i Waszej energii to nie zakończyłoby się powodzeniem – docenił współpracę szef rządu.
Huta Częstochowa jest bardzo ważnym elementem w łańcuchu dostaw. Stal jest niezbędna zarówno w energetyce, jak i w przemyśle zbrojeniowym.
– W stosunku do hut mamy szeroko pojęte plany. To nie jest tylko i wyłącznie Huta Częstochowa, która ma piece elektryczne. (…) Ona jest najbardziej ekologiczną hutą, którą można sobie wyobrazić w polskim hutnictwie i nie tylko – mówiła Ministra Przemysłu Marzena Czarnecka.
Zapowiedziała też, że w resorcie przemsyłu opracowywana jest strategia dla hutnictwa, która obejmie zakłady hutnicze nie tylko ze Śląska, ale i innych regionów.
Huta Częstochowa symbolem ambitnej gospodarki
Dziś Huta Częstochowa jest nie tylko przykładem udanego ratunku zakładu przemysłowego, ale także symbolem większego celu – uczynienia z Polski gospodarki najsilniejszej w Europie. Szef rządu zaznaczył, że osiągnięcie tego celu jest realne, ale wymaga pełnej współpracy i synergii na wielu poziomach – pomiędzy instytucjami publicznymi, agencjami, urzędami, firmami państwowymi i prywatnymi, związkami zawodowymi oraz środowiskiem eksperckim.
– Huta Częstochowa może być kapitalnym przykładem, że ta synergia staje się faktem na naszych oczach. I te wielkie pieniądze, jakie Polska wydaje na zbrojenia, ale też wielkie pieniądze, jakie Unia Europejska chce wydać na zbrojenia, zaczną także wreszcie trafiać tutaj, do Polski, do takich zakładów jak Huta Częstochowa – zapowiedział Donald Tusk.
Osiągnięcie celu, jakim jest wzmocnienie polskiej gospodarki, wymaga dalszych, konsekwentnych działań, z których rząd nie zamierza rezygnować – zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim. I choć Huta Częstochowa była ważnym punktem rozmów, to dyskusje dotyczyły również innych firm i branż, które wymagają wsparcia i współpracy ze strony administracji oraz instytucji publicznych.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że polskie przedsiębiorstwa muszą być wspierane wszystkimi dostępnymi metodami przez państwo.
– Nikt już nie będzie przegrywał z obcą konkurencją tylko dlatego, że tamci są jakoś faworyzowani. Odwrócimy to dokładnie o 180 stopni. Polskie firmy, tak jak Huta Częstochowa, będą mogły liczyć na wsparcie państwa – podkreślił Premier.
Huta Częstochowa to jedyny zakład hutniczy w kraju, który może produkować hartowane blachy grube dla przemysłu obronnego. Posiada również jedną z największych w UE hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego. Przez ponad 120 lat działalności Huta wyprodukowała ponad 45 mln ton stali.


Źródło: KPRM