Urząd Morski w Gdyni i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę, gwarantującą wsparcie w wysokości 190 mln zł dla realizacji zadań, związanych z budową morskiego terminalu serwisowego offshore w Łebie. Środki te pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
Equinor wybrał polską firmę Erbud na wykonawcę budowy bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Realizacja budowy bazy serwisowej w Łebie jest kluczowa dla funkcjonowania powstających na Morzu Bałtyckim morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3, wspólnego przedsięwzięcia Equinor i Polenergii.
Ruszyły pierwsze prace związane z budową bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor wybrał polską firmę Erbud, która w ramach podpisanej umowy na wykonanie wstępnych prac przygotuje teren do budowy bazy. Prace objęte wstępną umową obejmą wyburzenie istniejących budynków oraz uprzątnięcie terenu i przygotowanie go pod dalsze prace budowlane. Erbud przejął już od firmy Equinor plac budowy.
W Łebie rozpoczęły się prace przy budowie bazy serwisowej, która będzie obsługiwać morską farmę wiatrową Baltic Power, wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power. Będzie to port macierzysty dla jednostek transportujących sprzęt i personel techniczny odpowiadający za utrzymanie inwestycji. Baza zatrudni łącznie około 60 pracowników i będzie obsługiwała farmę przez cały cykl jej życia, czyli minimum 25 lat.