Tychy to jedno z miast należących do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Graniczą od północy z Katowicami. Pod względem liczby ludności znajdują się w pierwszej dziesiątce w województwie śląskim. W drugiej połowie XX wieku miasto zaczęło się dynamicznie rozbudowywać. Niestety zakłady przemysłowe, które znajdowały się w Tychach znacznie zanieczyściły powietrze. Władze miasta od kilkunastu lat starają się przeciwdziałać skutkom wyrządzonym przez kopalnie i huty. Te działania przynoszą efekty w postaci pojawiających się nowych mieszkańców. Ten trend dostrzegają lokalni deweloperzy, którzy budują w Tychach nowe inwestycje mieszkaniowe. Obecnie w ich ofercie znajduje się około 260 nieruchomości. Największą konkurencję dla Tych w pozyskiwaniu nowych mieszkańców z Katowic stanowią Chorzów i Sosnowiec. W stolicy województwa śląskiego nowe mieszkania są znacznie droższe od tych znajdujących się w pobliskich miastach. Dlatego niektórzy mieszkańcy Katowic mogą szukać tańszych rozwiązań lokalowych z szybkim dojazdem do tego miasta.
Nowe mieszkania w Tychach powstają w różnych lokalizacjach tj. na północy miasta w dzielnicy Zwierzyniec, na południu na osiedlach Olga i Karolina, na zachodzie na osiedlu Balbina oraz w centralnej części w dzielnicy Żwaków.
Miasto jest znane przede wszystkim z produkcji samochodów. W Tychach znajduje się fabryka koncernu motoryzacyjnego o nazwie "Fiat Chrysler Automobiles Poland" (FCA Poland), gdzie wytwarzane są popularne modele samochodów takie jak Fiat 500, Fiat Panda i Lancia Ypsilon. Przemysł motoryzacyjny odgrywa istotną rolę w gospodarce miasta, przyciągając zarówno inwestycje zagraniczne, jak i generując miejsca pracy dla lokalnej społeczności.
Tychy mają również wiele innych atrakcji. W centrum miasta znajduje się piękny rynek, otoczony zabytkowymi budynkami i kamienicami. W okolicy można znaleźć także liczne parki i tereny zielone, takie jak Park Miejski Solidarności czy Park św. Franciszka z Asyżu, które są idealne do spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu.
Kultura również odgrywa ważną rolę w Tychach. Miasto posiada bogatą infrastrukturę kulturalną, w tym teatr, muzea i galerie sztuki. Co roku odbywają się tam również różnego rodzaju festiwale, koncerty i imprezy kulturalne, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Tychy mają rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, z dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi. Miasto jest dobrze skomunikowane z resztą kraju, co ułatwia podróżowanie i dostęp do innych ważnych ośrodków.
Aktualnie w ofercie deweloperów w Tychach jest około 260 mieszkań. W sprzedaży są lokale o wielkości od 27 do 102 mkw. Najwięcej jest mieszkań 2-pokojowych – 178. Spora podaż dotyczy także lokali 3-pokojowych – 36. W ofercie deweloperów jest także 13 kawalerek oraz 30 mieszkań 4-pokojowych.
Średnia cena mieszkania w Tychach w maju 2023 roku kształtowała się na poziomie około 5 840 zł/mkw. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy ceny nieruchomości nieznacznie spadły.
Do popularnych ulic miasta Tychy zaliczają się: ulica Niepodległości (ok. 6 090 zł/mkw.), Marszałka Piłsudskiego (ok. 6 130 zł/mkw.), Aleja Bielska (ok. 6 120 zł/mkw.), Żorska (ok. 6 160 zł/mkw.) oraz Henryka Dąbrowskiego (ok. 6 090 zł/mkw.).
Ceny nieruchomości położonych przy głównych ulicach miasta kształtują się w następujący sposób: ulica Żorska (ok. 6 160 zł/mkw.), Mąkołowska (ok. 6 100 zł/mkw.), Oświęcimska (ok. 5 930 zł/mkw.), Dzwonkowa (ok. 6 100 zł/mkw.) oraz Paprocańska (ok. 6 270 zł/mkw.).