Są pieniądze na dokończenie budowy wrocławskiego Domu Pomocy Wyręczającej źródło: Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci

Są pieniądze na dokończenie budowy wrocławskiego Domu Pomocy Wyręczającej

WIZUALIZACJE
REKLAMA
Dobre informacje dotyczące realizacji bardzo potrzebnego we Wrocławiu Domu Pomocy Wyręczającej (Wytchnieniowej). Udało się zdobyć pieniądze na dokończenie tej inwestycji, która powstaje na wrocławskich Sołtysowicach przy ul. Sołtysowickiej 58. Ośrodek dla ciężko chorych dzieci ma być gotowy za rok.
Jeszcze dwa lata temu wydawało się, że realizacja tego przedsięwzięcia nie jest w żaden sposób zagrożona. Inwestor, Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci otrzymała od gminy Wrocław starą, przedwojenną kamienicę przy ul. Sołtysowickiej 58. Budynek był ruiną i brakowało pieniędzy na jego remont.

Fundacja apelowała o pomoc i przekazywanie 1% podatku na ten cel. Dzisiaj kamienica, w której będzie się mieścił Dom Opieki Wyręczającej (Wytchnieniowej), wygląda już zupełnie inaczej niż jeszcze dwa lata temu. Na konto Fundacji wpłynął zastrzyk finansowy w postaci 7 milionów złotych z budżetu państwa. 


– Udało mi się wprowadzić poprawkę na 7 mln zł, która z poparciem ponadpartyjnym, bo pomogli wszyscy posłowie, senatorowie z Ziemi Dolnośląskiej, niezależnie od opcji i również premier Morawiecki się w to włączył – mówiła na antenie TVP Wrocław senator, prof. Alicja Chybicka.

To nie koniec dobrych informacji. Kolejne środki finansowe na realizację inwestycji na wrocławskich Sołtysowicach zabezpieczone będą w budżecie marszałka województwa dolnośląskiego. 

– Mamy podpisaną umowę długoletnią na wspieranie przez samorząd województwa tej inwestycji i będziemy ja wspierać – zapewniał w rozmowie TVP Wrocław Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego planuje przekazać Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci kwotę w wysokości 5 mln zł.

Na otwarcie Domu Opieki Wyręczającej (Wytchnieniowej) czeka ponad 250 dolnośląskich rodzin, które opiekują się nieuleczalnie chorymi dziećmi. Ośrodek będzie miejscem, w którym rodzice będą mogli zostawić dziecko, pod fachową opieką, na kilka godzin lub kilkanaście dni. 

Łączny koszt tej wyczekiwanej przez wiele lat i bardzo potrzebnej inwestycji we Wrocławiu ma się zamknąć kwotą 16,5 miliona złotych. Prace budowlane mają się zakończyć wiosną 2023 roku.

Informacje o inwestycji:

Ośrodek ten będzie jedynym, takiego rodzaju miejscem we Wrocławiu i w województwie dolnośląskim, również w całej zachodniej części naszego kraju. Miejscem oferującym czasową opiekę wytchnieniową dla dzieci terminalnie, przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. 

Obecnie dzieci z Dolnego Śląska mogą korzystać z tego typu ośrodków w Rzeszowie, Łodzi czy w Gdańsku. Zdaniem Fundacji każde województwo w Polsce powinno mieć miejsce o charakterze domowym, aby otoczyć dziecko hospicyjne należytą opieką, a ich rodziny wsparciem. W budynku ośrodka zlokalizowano również specjalistyczne gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji.

Będzie to miejsce szczególnie potrzebne - zapewniające tymczasową opiekę niepełnosprawnemu dziecku na czas, gdy nie może jej sprawować opiekun, np. z uwagi na zdarzenie losowe, hospitalizację, podreperowanie kondycji psychicznej, potrzebę odpoczynku czy załatwienia codziennych spraw. Dzięki Domowi Opieki Wyręczającej będzie można pełniej wspierać filozofię programu "za życiem".


Podopieczni ośrodka podczas pobytu będą mieli zapewnioną stałą wyspecjalizowaną opiekę pielęgniarską i lekarską, psychologiczną i rehabilitację. Ośrodek będzie oferował pobyty w pokojach 1- lub 2-osobowych z łazienkami oraz niezbędne zaplecze i infrastrukturę medyczną. Powierzchnia wyniesie ok.1500 mkw.

W obiekcie znajdą się:
  • ośrodek czasowej opieki wyręczającej z 18 łóżkami;
  • część rehabilitacyjną z umożliwiającą tworzenie turnusów rehabilitacyjnych;
  • zaplecze kuchenne;
  • zaplecze szkoleniowe/edukacyjne z salą konferencyjną;
  • pomieszczenia medyczne i administracyjne;
  • magazyn sprzętu medycznego;
  • parking;
  • część rekreacyjną;
  • ogród wypoczynkowy z ogrodem sensorycznym.
 
W celu realizacji projektu miasto Wrocław z dużym upustem sprzedało Fundacji 2-piętrowy budynek do kapitalnego remontu, a grunt wydzierżawiło. Aby zrealizować zamierzenie, należy jednak w całości przebudować istniejący budynek, oraz dobudować do istniejącej części nową 1-piętrową kubaturę. Na realizację przedsięwzięcia potrzebne jest pozyskanie około 8 mln zł. Należy tu dodać, że opieka w ośrodku będzie bezpłatna dla jego beneficjentów.


O Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci:

Fundacja działa od 2007 roku i wciąż się rozwija, odpowiadając na potrzeby rodzin, które zmagają się z trudem opieki całodobowej dziecka nieuleczalnie i przewlekle chorego. Kontynuuje działalność rozpoczętą 17 lat temu w ramach Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. W 2002 r. Fundacja pomagała 20 rodzinom, a obecnie na rożnych poziomach wspiera ponad 280 rodzin z całego Dolnego Śląska. Poza hospicjum domowym prowadzi hospicjum perinatalne – dla rodziców, którzy zdecydowali się na urodzenie chorego dziecka, otwartą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie, specjalistyczną przychodnię dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci oraz centrum rehabilitacji społecznej.
W artykule wykorzystano materiały Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA