Autostrada A1 otwarta!

Autostrada A1 otwarta!

śląskie
graviteo
REKLAMA

1 czerwca został oddany kolejny odcinek autostrady A-1 w województwie śląskim oraz odcinek drogi ekspresowej S-1 w tym piekarski fragment wraz z węzłem zlokalizowanym w naszym mieście.

To prawie 28 km niezwykle istotnej dla regionu i kraju trasy od Pyrzowic (lotniska) do Zabrza, która na północy łączy się z drogą S-1, natomiast na południu z istniejącą już autostradą A-1. Kierowcy na Śląsku mają już do dyspozycji 74 km A-1.

 

Odcinek Pyrzowice-Piekary Śląskie autostrady A-1 (16,1 km) realizowany był przez konsorcjum firm Budimex i Mostostal Warszawa od sierpnia 2009 roku. Odcinek Piekary Śląskie-Zabrze Północ (Wieszowa) o długości 12 km jest północną częścią kontraktu realizowanego przez hiszpańską firmę Dragados. Południową część, do węzła Gliwice Wschód (Maciejów), oddano do ruchu w grudniu 2011 roku. Ze względu na specyfikę regionu, dla konstrukcji autostrady koniecznym było zastosowanie szeregu zabezpieczeń związanych ze szkodami górniczymi.


Na odcinku autostrady A1, od Bytomia przez Piekary Śląskie do Bobrownik zamontowany został system monitoringu deformacji terenu. To unikatowe na skalę światową rozwiązanie - specjalne czujniki monitorować będą ruchy górotworu. Pod korpusem drogi znajdują się bowiem dawne wyrobiska rud cynku i ołowiu. Sieć czujników będzie stanowić systemu wczesnego ostrzegania przed odkształceniami terenu i związanymi z tym zagrożeniami.

 

Silnie zurbanizowany teren oraz szkody górnicze - to główne przyczyny kosztów poniesionych na realizację odcinka Pyrzowice - Sośnica - Świerklany, którego budowa kosztowała ok. 7,8 mld zł. Prace na odcinku Piekary Śląskie - Zabrze Północ (Wieszowa) prowadzone będą do 28 września 2012 roku mimo oddania do ruchu terasy zasadniczej autostrady. Koniecznym jest wykonanie wszystkich łącznic na węźle ,,Bytom" oraz robót wykończeniowych wokół trasy A-1.

REKLAMA


Wraz z odcinkami autostrady A-1 do ruchu oddano także ponad 2-kilometrowy dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S-1 od węzła ,,Pyrzowice" A-1 do węzła ,,Lotnisko" S-1, gdzie trasa ta łączy się z wybudowaną w 2006 roku jednojezdniową drogą ekspresową S-1 do Podwarpia.

 

źródło: UM Piekary Śląskie

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA