Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach zyskał miano budynku roku 2012 w kategorii „Muzea i Biblioteki” plebiscytu ArchDaily – międzynarodowego, architektonicznego wortalu internetowego. Wspólna inwestycja katowickich uczelni wyższych – Uniwersytetu Śląskiego i Ekonomicznego, w głosowaniu internautów pokonała 1000 obiektów z całego świata.
To nie pierwsze wyróżnienia dla minimalistycznego gmachu najnowocześniejszej biblioteki uczelnianej z rudawą elewacją z piaskowca i ponad czterema tysiącami okien szczelinowych. Katowicki budynek został okrzyknięty „Bryłą Roku 2011” w V edycji konkursu portalu bryla.pl oraz jednym ze 101 najciekawszych obiektów minionej dekady. Otrzymał również główną nagrodę XVII edycji konkursu na Architekturę Województwa Śląskiego w 2011 roku. Konto to wzbogaca Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektonicznego XXI wieku w Polsce oraz nagroda w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej w konkursie „Życie w architekturze”. Ponadto projekt koszalińskiego Biura Architektonicznego HS99 znalazł się w gronie tegorocznych nominowanych do prestiżowej europejskiej nagrody „Mies van der Rohe Award”.
Jak podkreślają twórcy CINiBA, w koncepcji budynku najważniejsza jest prostota i funkcjonalność bez zbędnych dodatków oraz przestronne wnętrze, zapewniające pełen komfort pracy intelektualnej.
Trzykondygnacyjny obiekt przy ulicy Bankowej w Katowicach, który może pomieścić równocześnie 1000 osób, oddano do użytku w październiku ubiegłego roku. Budynek w kształcie prostokąta o wymiarach 63x46 metrów jest w stanie pomieścić 1,8 mln woluminów, które mogą spoczywać na półkach o łącznej długości 54 km. Biblioteka położona w centrum uniwersyteckiego kampusu kosztowała 80 mln złotych, z czego 52 mln stanowiło dofinansowania z Unii Europejskiej.
Na międzynarodowej arenie doceniono również Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, który zwyciężył w kategorii Kultura. Pięciokondygnacyjny obiekt przy ulicy Rajskiej, projektu biura Ingarden&Ewy Architekci, który łączy nowoczesność z zabytkowym charakterem budynku mieszczącego m.in. pracownie Teatru Słowackiego, otwarto w połowie października 2012 roku. Znajduje się w nim wielofunkcyjna sala widowiskowa na ok. 300 osób, mediateka-arteteka z multimedialnymi książkami i muzyką oraz sala kinowa dla 98 widzów.