Korbielów: wypożyczalnia na przejściu granicznym?

Korbielów: wypożyczalnia na przejściu granicznym?

śląskie
graviteo
REKLAMA

O pieniądze na stworzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej w rejonie Korbielowa stara się gmina Jeleśnia, która złożyła wniosek o dofinansowanie projektu zakładającego stworzenie w okolicy aż 30 km tras rowerowych i do narciarstwa biegowego.

- W całym kraju Korbielów znany jest jako miejsce dla narciarzy. Ale jego atrakcyjność gaśnie w obliczu na przykład inwestycji na Słowacji. Chcemy poszerzyć ofertę naszej gminy o miejsca przygotowane profesjonalnie do uprawiania narciarstwa biegowego i jazdy na rowerach górskich. Mamy zamiar wykorzystać do tego istniejące tu uwarunkowania naturalne oraz obiekty po przejściu granicznym ze Słowacją - wyjaśnia wójt gminy Marian Czarnota.


Pieniądze na realizację projektu mają pochodzić z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego, przeznaczonych na tzw. inwestycje okołoturystyczne. Wniosek gminy Jeleśnia opiewa na 3,6 mln zł. Co powstanie, jeśli uda się zdobyć pieniądze? Przede wszystkim trasy podzielone na cztery pętle, biegnące w kierunku Przyborowa i Krzyżówek - w okolice szczytu Jaworzyny - w niektórych miejscach zbliżające się do granicy ze Słowacją. Trasy latem przeznaczone będą dla użytkowników rowerów górskich i crossowych, zimą dla narciarzy biegowych, a przez cały rok dla spacerowiczów czy osób uprawiających nordic walking. W obiekcie na granicy, który niszczeje od czasu wejścia w życie układu z Schengen i zniesienia granic, powstać mają wypożyczalnie odpowiedniego sprzętu oraz miejsce odpoczynku. Same trasy zostaną oznakowane, utworzone zostaną w ich ciągu miejsca widokowe z ławeczkami i mapami okolicy, powstaną też materiały promocyjne i informacyjne.


Teraz wszystko zależy od wyników konkursu. Z naszych informacji wynika, że w tym działaniu jest do podziału zaledwie 15 mln zł. W związku z tym ogłoszono obostrzenie, że jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach RPO WSL. Wniosków o dofinansowanie z całego województwa wpłynęło jednak blisko 40.

REKLAMA

 

źródło: UG Jeleśnia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA