Tychy: Trwa budowa tunelu pod DK-1

Tychy: Trwa budowa tunelu pod DK-1

śląskie
REKLAMA

Pod drogą krajową nr 1 przecinającą Tychy trwa budowa tunelu. Powstaje on przy szczególnie niebezpiecznym skrzyżowaniu DK-1 z ulicą Cmentarną i Goździków. Jego budowa ułatwi przejazd między dzielnicą Wartogłowiec i Wygorzele.

Tunel powstanie w technologii ścian szczelinowych, co oznacza, że w pierwszej kolejności powstają ściany obiektu, a następnie wydobywana jest ziemia. Obecnie prace trwają po stronie zachodniej, gdzie gotowe są już segmenty ścian szczelinowych i rygiel (ustrój nośny obiektu).

 

Wykonywane są także płyty przejściowe i izolacja stropu tunelu. W najbliższych dniach zaplanowano przekazanie tej części obiektu drogowcom tak, by jeszcze przed zimą tunel został przykryty asfaltem. Prace budowlane po przeciwnej stronie drogi powinny ruszyć na przełomie grudnia i stycznia.

 

Inwestycja zakłada również budowę ronda łączącego ulicę Skotnica i Goździków, która będzie obsługiwało drogę dojazdową do tunelu. Układ drogowy w tym miejscu już powstaje. Wykonano kanalizację deszczową i stabilizację podłoża. Trwa układanie podbudowy i krawężników. W tym roku planowane jest również ułożenie mas asfaltowych do warstwy wiążącej.

REKLAMA

 

Inwestycja ruszyła 16 kwietnia tego roku, dwa tygodnie po zawarciu umowy. Wartość tej inwestycji na etapie przetargu została oszacowana na około 13,5 mln zł, jednak koszt przedsięwzięcia będzie można w całości określić dopiero po jej zakończeniu.

 

Zadanie to jest ściśle powiązane z prowadzoną w Tychach modernizacją ulicy Beskidzkiej (DK-1 i DK-86). Oznacza to, że na jednym placu budowy w tym samym czasie pracuje dwóch wykonawców i roboty są od siebie mocno uzależnione.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA