W Tychach powstanie nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów komunalnych

W Tychach powstanie nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów komunalnych

śląskie
graviteo
REKLAMA

W piątek (25 XI) podpisano umowę na realizację inwestycji pn. "Budowa Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach".

Tyski zakład będzie największym takim na Śląsku i jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów jest kluczowym projektem inwestycyjnym MPGOiEO "MASTER" Sp. z o. o. oraz ważnym przedsięwzięciem dla gospodarki odpadami w województwie śląskim. Projekt, którego całkowita wartość wynosi 109 mln zł netto, dofinansowany jest przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Tyski zakład przerobi rocznie ok. 70 tys. ton odpadów komunalnych z ponad 130-tysięcznych Tychów i siedmiu okolicznych gmin, zamieszkanych przez kolejne ponad 60 tys. osób. Obiekt powstanie na trzyhektarowym terenie w pobliżu obecnego wysypiska śmieci. Trafiające tam odpady będą dzielone na surowcowe, czyli nadające się do recyklingu, energetyczne (do produkcji paliwa dla energetyki) oraz biodegradowalne, które będą fermentować, by powstał metan. Z tego gazu wytwarzany będzie prąd i ciepło. Uzyskana energia zostanie spożytkowana na potrzeby zakładu, którego koszty eksploatacji będą przynajmniej o 50-60 proc. niższe niż w tradycyjnych, działających w Europie spalarniach.
 
W podpisaniu umowy wzięli udział prezydent Tychów Andrzej Dziuba oraz zaproszeni goście m. in. Małgorzata Skucha (Wiceprezes NFOŚiGW), Gerhard Streimel (Dyrektor Techniczny Strabag Umwelttechnik Wiedeń), Jacek Chrząstka (Dyrektor Handlowy Strabag Sp. z o.o.) oraz Marek Mrówczyński (Prezes MPGOiEO "MASTER" Sp. z o.o.).

 

REKLAMA

źródło: UM Tychy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA