3 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wiśle odbyło się spotkanie w sprawie wytyczenia tras rowerowych. Według projektu ma powstać 6 pętli, po których będą mogli poruszać się rowerzyści.
Aktualnie realizowany jest projekt ,,MTB BESKIDY, czyli rowerem przez Europę - utworzenie i promocja transgranicznych tras kolarstwa górskiego - etap 3" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tešinske Slesko w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013. W jego ramach na terenie Wisły oraz na terenach czeskiej Gminy Nydek powstaną trasy do uprawiania górskiej turystyki rowerowej.
- Naszym celem było utworzenie tras z jak najmniejszą ingerencją w środowisko i jak najmniejszą potrzebą budowy kosztownych obiektów, jak most czy sama droga. Trasy będą przebiegać po istniejących ścieżkach i drogach, ale wytyczone zostały w taki sposób, by w małym stopniu pokrywały się ze szlakami pieszymi. Chcemy stworzyć miejsca do uprawiania kolarstwa górskiego o różnym stopniu trudności. Będą one oznakowane tabliczkami na całej długości trasy - przedstawił temat Wiesław Legierski, autor opracowania koncepcji ,,Rozbudowy sieci tras turystycznych na terenie Miasta Wisły". Według projektu wzdłuż tras będzie zlokalizowanych 6 punktów wypoczynkowych i 20 tablic informacyjnych z mapami wilkoformatowymi.
Projektowane trasy rowerowe przebiegają po terenach należących do Gminy Wisła, Nadleśnictwa Wisła oraz nieruchomościach prywatnych, stąd potrzebne są zgody właścicieli na użyczenie gruntów. - Obecnie ustalamy właścicieli tych nieruchomości, by wystąpić o zgodę na użytkowanie tych terenów. Trwają również ustalenia z Nadleśnictwem Wisła, co do zgody na użytkowanie przez rowerzystów tras biegnących po terenach Lasów Państwowych - informuje Ewa Zarychta z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu wiślańskiego Urzędu Miejskiego. Do przedstawionych na spotkaniu projektów sześciu tras uwagi zgłosił nadleśniczy Witold Szozda i prezes PTTK/o. Wisła Helena Skorupa. - Ze względu na bezpieczeństwo pieszych turystów prowadzenie szlaku rowerowego i pieszego na jednej ścieżce, w niektórych, zwłaszcza wąskich miejscach jest niemożliwe - zaznacza Helena Skorupa. - Należy wyznaczyć przebieg trasy rowerowej tak, aby nie biegła szlakiem turystycznym - dodaje.
Po dopracowaniu szczegółów z władzami Nadleśnictwa Wisła i PTTK Wisła zostaną opracowane ostateczne kształty pętli rowerowych, które są na etapie projektowania. Trasami rowerowymi są również zainteresowani właściciele wyciągów, obok których trasy mają przebiegać. - Spróbujmy stworzyć maksymalną ilość tras, by wykorzystać szansę, jaką jest rozwijająca się turystyka rowerowa. Dajmy rowerzystom możliwość jazdy po górach po wyznaczonych trasach, bo to uporządkuje ten ruch i sprowadzi w nasz region jeszcze więcej turystów - mówi Krzysztof Brożyna, dyrektor wyciągu ,,Cieńków".
źródło: UM Wisła