Żywiec: Droga S69 ma podnieść atrakcyjność miasta

Żywiec: Droga S69 ma podnieść atrakcyjność miasta

śląskie
RynekInfrastruktury
RynekInfrastruktury
REKLAMA
Polimex-Mostostal jest zobowiązany skończyć prace przy budowie drogi ekspresowej S69 z Bielska-Białej do Żywca do końca marca 2013 roku. Później musi podpisać kolejny aneks, a jeśli tego nie zrobi, będzie płacić kary umowne. Zdaniem Antoniego Szlagora, burmistrza Żywca, najważniejsze jest zakończenie budowy i uniknięcie groźby wstrzymania inwestycji.

Prace przy budowie drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca rozpoczęły się w sierpniu 2010 roku i pierwotnie miały się zakończyć w listopadzie 2012 roku. Polimex-Mostostal wystąpił jednak do GDDKiA o przedłużenie czasu na wykonanie inwestycji i obecnie datą wyznaczającą koniec prac jest 31 marca 2013 roku.


Jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia, że marcowy termin „wynika z analizy zasadności i roszczeń wykonawcy”. Rzeczniczka GDDKiA w Katowicach, Dorota Marzyńska-Kotas wyjaśniała, że nie jest to termin zakończenia prac i wykonawca może zwrócić się do inwestora z wnioskiem o podpisanie kolejnego aneksu.

 

– Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby ta inwestycja była w końcu dokończona. Samo przesuniecie nie jest dużym problem, najgorzej byłoby gdyby ta budowa została wstrzymana. Wierzę, że w 2013 roku ta strategiczna dla całego regionu droga zostanie oddana do użytku – mówi portalowi „rynekinfrastruktury.pl” Antoni Szlagor.

REKLAMA

 

Burmistrz Żywca przyznaje, że wybudowanie drogi ekspresowej S69 znacznie skróci dojazd do Bielska-Białej. Dodaje, że obecnie odcinek łączący oba miasta kierowcy pokonują bardzo wolno. – Potrzeba aż około 50 minut aby dojechać do stolicy Podbeskidzia. Szacuję, że dzięki tej inwestycji ta droga nie będzie dłuższa niż 25 minut – mówi burmistrz.


– Liczę na to, że gdy droga ekspresowa będzie ukończona, to jeszcze większa liczba turystów odwiedzi nasze miasto – mówi portalowi „rynekinfrastruktury.pl” Antoni Szlagor. Burmistrz Żywca oznajmia, że na szczęście prowadzone prace drogowe nie są uciążliwe dla mieszkańców i turystów ze względu na to, że wykonawca pracuje poza terenem miasta daleko od centrum.


Droga S69 z Bielska-Białej do Żywca ma 15,5 km długości i będzie trasą dwujezdniową. Kontrakt obejmuje również budowę 25 obiektów inżynierskich, z czego najdłuższy zaprojektowano w Rybarzowicach i jest to estakada o łącznej długości 1200 m. Wartość kontraktu to ponad 788 mln zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA