Słynna, zabytkowa latarnia morska w Świnoujściu przejdzie gruntowną renowację. Co w niej powstanie?Fot. Pixabay

Słynna, zabytkowa latarnia morska w Świnoujściu przejdzie gruntowną renowację. Co w niej powstanie?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Świnoujska latarnia morska, mierząca blisko 65 metrów, przejdzie gruntowną renowację. W jej wnętrzu powstanie nowe Muzeum Latarnictwa i Nawigacji, które ma zostać otwarte dla zwiedzających na przełomie 2028 i 2029 roku. Obiekt, będący najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie, znajduje się w Świnoujściu.

Projekt modernizacji obejmuje utworzenie Muzeum Latarnictwa i Nawigacji. Jak podaje Radio Szczecin, Piotr Piwowarczyk ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich zapowiada, że w ramach ekspozycji zostanie szczegółowo odtworzone mieszkanie latarnika. Muzeum skupi się na prezentowaniu warunków życia i pracy latarników oraz ich rodzin z przełomu XIX i XX wieku, wzbogacone o bogatą kolekcję oryginalnych eksponatów z epoki. Planowane otwarcie nowej ekspozycji dla publiczności nastąpi na przełomie 2028 i 2029 roku, po zakończeniu wszystkich prac renowacyjnych.

Obiekt, mierzący blisko 65 metrów, został zbudowany z żółtej cegły w połowie XIX wieku na prawym brzegu Świny. Początkowo latarnia miała przekrój ośmiokątny, jednak z uwagi na trudne warunki atmosferyczne i erozję spowodowaną solą morską, na początku XX wieku przeprowadzono remont, w wyniku którego zmieniono kształt wieży na okrągły. Na szczyt latarni prowadzi 308 kamiennych stopni. Od 2000 roku obiekt jest dostępny dla zwiedzających, stając się jednym z najważniejszych punktów turystycznych Świnoujścia. Renowacja ma na celu nie tylko konserwację konstrukcji, ale także stworzenie nowoczesnej, edukacyjnej przestrzeni.

Latarnia Morska w Świnoujściu, znana jako "Królowa Bałtyku" lub "Królowa Jasności", jest nie tylko najwyższą latarnią morską w Polsce i nad całym Bałtykiem, ale także najwyższą ceglaną latarnią morską na świecie. Jej unikalne cechy historyczne i architektoniczne sprawiają, że stanowi ona kluczowy element dziedzictwa morskiego regionu. Inwestycje w takie obiekty kulturalne i turystyczne w miejscowościach nadmorskich, takich jak Świnoujście, wspierają rozwój lokalnej gospodarki, przyciągając turystów i wzmacniając wizerunek miasta jako destynacji historycznej i rekreacyjnej. Region Zachodniopomorski odnotowuje stały wzrost liczby turystów, co podnosi znaczenie rewitalizacji podobnych atrakcji.

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, zaangażowane w projekt, planuje jeszcze w 2026 roku podpisać porozumienie o współpracy z podobnym stowarzyszeniem z Norwegii. Oczekuje się, że wniosek aplikacyjny o dofinansowanie projektu zostanie pozytywnie rozstrzygnięty w połowie 2027 roku. Prace renowacyjne miałyby rozpocząć się w drugiej połowie 2027 roku, prowadząc do otwarcia muzeum na przełomie 2028 i 2029 roku.

REKLAMA

O latarni:

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższa w świecie wśród latarń wybudowanych z cegły; na jej szczyt prowadzi dokładnie 308 schodów. Położona jest w dzielnicy Warszów miasta Świnoujście

Budowę obecnej latarni rozpoczęto w 1854 roku i trwała niecałe trzy lata. Uruchomiono ją 1 grudnia 1857 roku. W owych czasach była godnym podziwu osiągnięciem budowlanym. Do 1902 roku wieża latarni od dolnej galerii aż do galerii górnej, miała kształt ośmioboku zwężającego się ku górze i zbudowana była z żółtej licowanej cegły. Grubość ścian wynosiła 1,7 metra nad galerią dolną do 1,3 metra przy galerii górnej. Do 1945 roku była to najwyższa latarnia morska na terytorium Niemiec.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA