Spektakularne metamorfozy willi i pałaców w Łodzi. Te zmiany robią kolosalne wrażenie! Fot. UM Łódź / lodz.pl

Spektakularne metamorfozy willi i pałaców w Łodzi. Te zmiany robią kolosalne wrażenie!

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Dzięki systematycznej rewitalizacji, miasto Łódź z roku na rok coraz bardziej pięknieje. Oko mieszkańców i turystów cieszy coraz więcej odnowionych łódzkich zabytków.

Zobaczcie jak dziś wyglądają najpiękniejsze, odnowione, dawne siedziby łódzkich fabrykanckich rodów. Zestawienie aktualnych zdjęć z obrazkami sprzed remontu robi wielkie, pozytywne wrażenie!

PAŁAC RODZINY POZNAŃSKICH, MUZEUM MIASTA ŁODZI, UL. OGRODOWA 15

Pałac jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi. W 2020 roku zakończyła się jego kompleksowa odnowa. Inwestycja objęła naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych i figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, a muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

PAŁAC BRACI KAROLA I EMILA STEINERTÓW, UL. PIOTRKOWSKA 272

Ponadstuletni zabytek od 2019 roku jest całkiem jak nowy – od dachu po najmniejszy detal. Obiekt przez kilkadziesiąt lat był wielokrotnie przebudowywany, malowany i urządzany. Podczas remontu ukazywały się oryginalne elementy pałacu: złocenia, sztukaterie, intarsje, ślady polichromii, a najczęściej kawałki tkanin wypełniających boazerie. W pałacu zostało odnowionych 20 skrzydeł witrażowych, ponadto liczne sztukaterie i polichromie oraz trzy kominki i piec kaflowy.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

WILLA HILAREGO MAJEWSKIEGO, UL. WŁÓKIENNICZA 11

To najcenniejszy zabytek przy ulicy Włókienniczej. Podczas remontu budynku dokonano niezwykłych odkryć. Ostatni lokatorzy malowali ściany i sufity tak, jak im się podobało. Kiedy konserwatorzy zaczęli usuwać warstwy farby, zgodnie z oczekiwaniami odkryli polichromie, ale nie spodziewali się, że pod pierwszymi znajdą kolejne. W budynku jest też zabytkowa stolarka, również polichromowana, a to rzadkość. Do tego piękne boazerie i wykusze okienne oraz częściowo zachowane, zabytkowe parkiety taflowe. W budynku działa instytucja kulturalna InLodz 21.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

WILLA KAROLA PLIHALA – POLESKI OŚRODEK SZTUKI, UL. KRZEMIENIECKA 2A

REKLAMA

Trzy lata temu odnowiona została willa przy Krzemienieckiej, siedziba jednej z filii Miejskiej Strefy Kultury. Remont modernistycznego zabytku z 1935 roku objął nie tylko wnętrze (obiekt wzbogacił się o nową pracownię ceramiczną), ale też taras od strony ogrodu, na którym powstały letnia scena oraz kino plenerowe. Podczas prac zachowano stolarkę okienną i drzwiową, a w salonach od strony południowej – dwuskrzydłowe, przesuwne, szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie. Podziwiać można elementy dawnego wyposażenia domu rodziny Plihala: obszerną szafę ścienną z lustrem, dużą szafę w stylu mebli gdańskich oraz szafkę rogową służącą kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

WILLA OTTONA HAESSLERA – OŚRODEK KULTURY GÓRNA, Ul. SIEDLECKA 1

Willa zbudowana została w 1896 roku dla niemieckiego przedsiębiorcy Ottona Haesslera i stanowiła część należącego do niego kompleksu fabrycznego. Wraz z otaczającym ją ogrodem są charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem industrialnej przeszłości. Efektem modernizacji są nowoczesne sale edukacyjne i warsztatowe, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz garderoba i pracownia informatyczna dla osób słabowidzących i niedosłyszących.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

WILLE LUDWIKA MEYERA, UL. MONIUSZKI 3 I 5

Gruntowny remont od piwnic po dach przeszły wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5, w których powstały Mediateka MeMo – najnowocześniejsza siedziba Biblioteki Miejskiej w Łodzi – oraz biura Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi.Oba budynki zostały całkowicie wyremontowane i przebudowane. Ich fasady odnowiono, a wnętrza przystosowano do pełnienia nowych funkcji.Uruchomiona w listopadzie 2022 r., powstała w willi przy ul. Moniuszki 5 Mediateka MeMo to pierwsza w Łodzi tak nowoczesna multimedialna biblioteka z licznymi zbiorami druków i audiobooków, a także profesjonalnymi studiami nagrań i montażu dźwięk. Oferuje salę gamingową z wyborem konsoli do gier, systemem VR oraz symulatorami: lotu i wyścigowym, LEGOwisko dla fanów popularnych klocków, jak również szeroki wybór instrumentów muzycznych. Dysponuje także przestrzenią do spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, seansów filmowych i wystaw. W obiekcie funkcjonuje kawiarnia.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

WILLA MAURYCEGO FRANKELA, UL. SIENKIEWICZA 26

Perła architektury ul. Sienkiewicza znów zachwyca urodą tak, jak przed stu laty, kiedy ją wzniesiono. Dzięki rewitalizacji budynkowi przywrócono oryginalny kształt. We wnętrzach nie zachowały się, niestety, elementy XIX-wiecznego wyposażenia. Na piętrze powstały biura, a na parterze – lokal użytkowy, w którym ma funkcjonować restauracja.

Fot. UM Łódź / lodz.pl
Fot. UM Łódź / lodz.pl

Źródło: UM Łódź / lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA