Trwa budowa wielkich elektrowni gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu Fot. Energa S.A.

Trwa budowa wielkich elektrowni gazowo-parowych w Ostrołęce i Grudziądzu

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim oraz na Mazowszu realizowane są dwie ważne inwestycje dla polskiego systemu elektroenergetycznego. To elektrownie gazowo-parowe w Grudziądzu i w Ostrołęce. Druga z nich weszła w ważny etap. Rozpoczęły się już próby ciśnieniowe kotła HRSG (ang. Heat Recovery Steam Generator – kocioł odzysknicowy), który jest jednym z najważniejszych urządzeń elektrowni.

Elektrownie gazowo-parowe charakteryzują się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od postoju do pełnej wydajności. To cechy o kluczowym znaczeniu dla systemu elektroenergetycznego z dynamicznie rozwijającym się źródłami odnawialnymi.

Jak to działa?

Blok gazowo-parowy (CCGT) jest połączeniem układu turbiny gazowej i turbiny parowej. Charakteryzuje go wysoka sprawność, niska awaryjność połączona z dużą dyspozycyjnością, duża elastyczność w zakresie warunków pracy.

W bloku CCGT spaliny po wykonaniu pracy w turbinie gazowej kierowane są właśnie do kotła odzysknicowego, w którym produkowana będzie para służąca do napędu turbiny parowej. Odzysk ciepła ze spalin pozwala na uzyskanie wyższej sprawności bloku.

CCGT Ostrołęka

Budowa elektrowni w Ostrołęce o mocy 745 MW ruszyła w marcu 2022 roku. Wtedy to wydano NTP, czyli polecenie rozpoczęcia prac i przekazano teren budowy generalnemu wykonawcy. Od tego czasu na teren budowy przetransportowano i zamontowano wszystkie części turbozespołu, czyli głównych urządzeń elektrowni. Wykonano i nagazowano też gazociąg, który będzie zasilał elektrownię w paliwo.

Aktualnie prowadzone są dalsze prace budowlano-montażowe, instalowane są urządzenia technologiczne. Prowadzony jest montaż konstrukcji stalowej ścian i dachu kluczowych obiektów elektrowni, w tym maszynowni. Trwa montaż mechaniczny turbiny gazowej, turbiny parowej, chłodni wentylatorowej oraz rurociągów.

Energa S.A.
Energa S.A.
REKLAMA
Fot. Energa S.A.
Fot. Energa S.A.

CCGT Grudziądz

Obecnie generalny wykonawca kontynuuje prace montażowe praktycznie we wszystkich obszarach technologicznych inwestycji. Trwa proces montażu turbozespołu, kotła odzysknicowego, transformatorów, urządzeń pomocniczych i obiektów. Wznoszone są też budynki instalacji pomocniczych elektrowni, takich jak stacje przygotowania wody czy też gazu.

Wraz z postępem prac rozpoczęły się działania związane z montażem urządzeń elektrycznych w rozdzielniach. Trwa instalacja kolejnych sekcji rozdzielnic oraz ich kablowanie. W zakresie poza terenem głównym elektrowni kontynuowane są prace związane z budową magistrali wodnej, budową gazociągu czy też budową linii wyprowadzenia mocy.

Umowę na wykonanie jednostki o mocy 560 MW podpisano w maju 2022 roku, a w czerwcu tego samego roku przekazano teren budowy generalnemu wykonawcy.

Energa S.A.
Energa S.A.
Fot. Energa S.A.
Fot. Energa S.A.

Źródło: Energa S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA