Kluczowe fundamenty elektrowni w Grudziądzu ukończone Energa

Kluczowe fundamenty elektrowni w Grudziądzu ukończone

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Niespełna trzy miesiące po wykonaniu płyty fundamentowej dla kotła odzysknicowego elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu zakończono budowę kolejnego kluczowego fundamentu, tym razem dla maszynowni turbozespołu. Tym samym spółka CCGT Grudziądz osiągnęła kolejny kamień milowy – zakończono prace niezbędne dla posadowienia kompletnego układu napędowego elektrowni (ang. power train).

Całkowite postępy w realizacji prac (projektowanie, zakupy, produkcja oraz budowa i montaż) przekroczyły we wrześniu 40%.

Łączna masa turbozespołu (turbin gazowej i parowej oraz generatora) przekraczać będzie tysiąc ton. Zapewnienie bezpiecznej pracy tak masywnym urządzeniom, wymagającym stabilnego i precyzyjnego posadowienia z uwagi na ich jednowałową konfigurację i ogromne masy części wirujących, wymagało ułożenia 2 tys. m3 mieszanki betonowej, a wcześniej wbicia w grunt pod fundamentem maszynowni 139 prefabrykowanych betonowych pali.

Dla umożliwienia kontynuacji dalszych czynności montażowych, fundamenty zarówno kotła odzysknicowego, jak i turbozespołu uzbrojone zostały w specjalne kotwy. Zostaną na nich posadowione poszczególne urządzenia oraz stalowe konstrukcje budynków. W ich bezpośrednim sąsiedztwie kontynuowane są też dalsze prace fundamentowe dla zabudowy kolejnych urządzeń pomocniczych turbozespołu.

Prace związane z produkcją urządzeń, które złożą się na turbozespół, są już w toku. Turbiny gazowa i parowa powstają w dwóch fabrykach Siemens Energy w Niemczech (odpowiednio w Berlinie i Mulheim), natomiast generator zostanie wyprodukowany i dostarczony do Grudziądza z fabryki Siemens Energy w Charlotte w Karolinie Północnej (Stany Zjednoczone). Dostawa elementów turbozespołu na teren budowy elektrowni będzie się odbywała sukcesywnie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Stan zaawansowania prac

Realizacja budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu przebiega sprawnie i zgodnie z założonym harmonogramem. Całkowite postępy w realizacji prac (projektowanie, zakupy, produkcja oraz budowa i montaż) przekroczyły we wrześniu 40%. Stopniowo na teren budowy w Grudziądzu dostarczane są też stalowe elementy konstrukcyjne, które z początkiem jesieni pozwolą wykonawcy przystąpić do wznoszenia struktur budynków i instalacji elektrowni.

Skomplikowana inwestycja, jaką jest budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, wymaga niezwykle precyzyjnej koordynacji, zakrojonych na szeroką skalę działań. Komponenty niezbędne dla budowy bloku produkowane są na trzech kontynentach: nie tylko w Polsce, lecz również w innych krajach europejskich (Niemcy, Grecja, Austria, Czechy ), azjatyckich (Chiny, Indie, Turcja, Korea Południowa) czy (jak w przypadku wspominanego wcześniej generatora) w Ameryce. W dużej części ponadgabarytowe dostawy trafią na plac budowy nie tylko drogą morską i transportem kołowym. Część z nich zostanie dostarczona z portu w Gdańsku bezpośrednio do Grudziądza z wykorzystaniem rzeki Wisły.

Kluczowa inwestycja dla krajowego systemu energetycznego

Blok energetyczny w Grudziądzu to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE). Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

REKLAMA

Technologia gazowo-parowa, w oparciu o którą realizowana jest inwestycja w Grudziądzu, zapewnia krótkie czasy rozruchu i wysoką elastyczność pracy – jej parametry będą pod tym względem wyraźnie lepsze, niż wyniki osiągalne dotychczas przez konwencjonalne źródła wytwórcze. Tak duża elastyczność pracy w powiązaniu z wysoką dostępnością nowego źródła wytwórczego pozwoli na sprawne równoważenie pracy KSE. W związku z coraz większą rolą dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, uzależnionych w dużej mierze od warunków pogodowych, budowa niskoemisyjnych źródeł bilansujących istotne zmniejszy ryzyko występowania ewentualnych deficytów mocy.

ZDJĘCIA:

Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa
Energa

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Grudziądzu będzie wspierać strategiczne cele transformacji energetycznej zarówno Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Źródło: Energa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA