Trwa remont mostu kolejowego nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim fot. Jakub Zazula

Trwa remont mostu kolejowego nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim

ZDJĘCIA
REKLAMA

Remont mostu kolejowego nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim wszedł w najważniejszy etap. Przeprowadzono już demontaż elementów stalowych przęseł. Prace wymagają zmian w ruchu pociągów. Obecną przeprawę zastąpi nowa konstrukcja zapewniając sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań – Kraków, Gdynia – Łódź – Kraków oraz połączenia regionalne Łódź – Drzewica. Zadanie realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o wartości ok 15 mln zł ze środków budżetowych.

Z początkiem maja rozpoczęła się rozbiórka starej przeprawy. Zdemontowano wszystkie trzy stare, stalowe przęsła. Każde przęsło nowej przeprawy liczy około 55 metrów długości i waży 170 ton.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W kolejnym etapie wykonawca zaplanował wzmocnienie filarów i przyczółków. Następnie na podporach usadowiona zostanie nowa konstrukcja. Do najcięższych prac wykorzystywany jest specjalistyczny dźwig. Wykona on najbardziej skomplikowane prace związane z przeniesieniem oraz odpowiednim ułożeniem przęseł mostu. Ostatnim etapem remontu będzie ułożenie na nowym moście nowego toru i wywieszenie sieci trakcyjnej. Zakończenie prac zaplanowano w sierpniu br.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W związku z demontażem obecnego mostu i posadowieniem nowej konstrukcji, w okresie od 5 maja do 10 czerwca obowiązuje zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi ŁKA na odcinkach Tomaszów Mazowiecki – Opoczno oraz Tomaszów Mazowiecki – Drzewica. Składy dalekobieżne jeżdżą trasą zmienioną przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Koniecpol.

REKLAMA
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Lepsze przejazdy w centralnej Polsce

Inwestycja pozwoli na podniesienie na moście prędkości pociągów pasażerskich do 120 km/h (obecnie 100 km/h) i towarowych do 100 km/h (obecnie 80 km/h). Realizacja zadania zapewni sprawne i bezpieczniejsze przejazdy pociągów na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Radzice. Codziennie kursują tędy składy pasażerskie i towarowe. Nowy obiekt zapewni sprawne połączenia dalekobieżne m.in. Poznań – Kraków, Gdynia – Łódź – Kraków oraz regionalne Łódź – Drzewica.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Przeprawę nad Pilicą w Tomaszowie Mazowieckim stanowią dwa mosty. Jeden z nich na linii Łódź przez Tomaszów Maz. w stronę Opoczna i Skarżyska-Kamiennej (nr 25) został wyremontowany w 2015 roku. Obecnie budowana konstrukcja powstaje na równoległej linii z Tomaszowa Maz. w kierunku Centralnej Magistrali Kolejowej oraz Radomia (nr 22).

Źródło: PKP PLK

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA