W centrum Warszawy trwa rewitalizacja ulic Chmielnej i Brackiej UM Warszawa

W centrum Warszawy trwa rewitalizacja ulic Chmielnej i Brackiej

FILM+WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Wyposażona w ławki oraz obsadzona drzewami i krzewami, a przez to przyjazna mieszkańcom i turystom – taka będzie wkrótce ul. Chmielna. Generalnym wykonawcą modernizacji tej śródmiejskiej, reprezentacyjnej ulicy, która przez ostatnie lata postrzegana była jako miejsce nieatrakcyjne i zdegradowane jest firma Balzola Polska.

Koszt modernizacji tego traktu – na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Wiecha wynosi 21 mln 671 tys. zł.

Chmielna, jeszcze 15-20 lat temu była wizytówką stolicy. Dziś nie wykorzystuje swojego potencjału, postrzegana jest jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany tu w latach 90. remont nie przetrwał próby czasu.

Ławki, skwerki i drzewa

Chmielna, jeszcze 15-20 lat temu była wizytówką stolicy. Dziś nie wykorzystuje swojego potencjału, postrzegana jest jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany tu w latach 90. remont nie przetrwał próby czasu.

Przygotowany przez Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy projekt modernizacji ulicy zyskał przychylność Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki wypracowanemu porozumieniu Chmielna zyska nowy wygląd i funkcję zielonego deptaka obsadzonego drzewami i krzewami oraz wyposażonego w ławki.

Projekt modernizacji zakłada m.in. wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki (przy kinie Atlantic i skwerze Bukinistów) oraz słupki wygrodzeniowe. Łącznie Chmielna zyska 64 szt. różnego rodzaju elementów „umeblowania” – krzeseł miejskich, ławek i ław wielkoprzestrzennych. Na skwerku przy Kinie Atlantic powstanie mała fontanna.

Wprowadzona zostanie – niemal nieobecna dziś – zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tys. krzewów i 8,5 tys. bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej absorbować będą wodę opadową.

Poprawa jakości zieleni obejmować będzie także tereny skwerów przylegających do ulicy.

UM Warszawa
UM Warszawa
REKLAMA
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa
UM Warszawa

Dla pieszych i rowerzystów

Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Chmielna to jednak nie tylko ulica i budynki – tworzą ją przede wszystkim ludzie, w tym lokalni przedsiębiorcy. Właśnie dlatego, by poznać ich opinie i oczekiwania, Miasto zorganizowało serię spotkań dotyczących modernizacji. W maju br. odbyło się 7 takich spotkań. Omawiany był zakres planowanych prac, zbierane były uwagi, wyjaśniano również wszystkie wątpliwości.

Wszystkie zmiany wpisują się w projekt Nowego Centrum Warszawy. Więcej na ten temat przeczytacie w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

UM Warszawa
UM Warszawa

W artykule wykorzystano materiały UM Warszawa.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA