W Gdyni trwa realizacja ostatniego etapu budowy Parku Centralnego Arch-Deco

W Gdyni trwa realizacja ostatniego etapu budowy Parku Centralnego

FILM
Orzech
Orzech
Park Centralny
adresGdynia, Aleja Piłsudskiego 18B
inwestorMiasto Gdynia
projektantArch Deco Sp. z o.o.
REKLAMA

W Gdyni trwają prace przy trzecim, ostatnim etapie budowy Parku Centralnego – nowego miejsca rekreacji i wypoczynku w samym centrum miasta. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex S.A. z Warszawy. Koszt przedsięwzięcia wynosi 63 390 015,54 zł. Park Centralny to największa zielona inwestycja w centrum miasta realizowana dla mieszkańców.

Trzeci etap budowy Parku Centralnego obejmuje teren między pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Będzie tam można odpocząć w cieniu drzew i obcować z naturą. Powstanie m.in. polana piknikowa. Ma to być trawiasta przestrzeń przeznaczona do wypoczynku i rekreacji. Będą tam siedziska i hamaki, dzięki którym każdy będzie mógł sobie pozwolić na chwilę relaksu. W odpoczynku pomogą rozłożyste, zapewniające cień drzewa, natomiast wiosną to miejsce wypełnią łany stokrotek. Pojawi tam również boisko ze specjalną nawierzchnią Play Top Street, co zachęci odwiedzających to miejsce do rodzinnej zabawy na świeżym powietrzu.

Kolejny element to staw z fontanną, który w zimie będzie się zmieniać w miejską ślizgawkę. Przy zbiorniku zostaną zbudowane deki, z których będzie można obserwować rośliny wodne – grzybienie białe, tatarak czy sity. W tym miejscu będzie jednak znacznie więcej zieleni. Pojawi się wiele roślin i kwiatów, m.in.: trawy ozdobne czy kosaćce syberyjskie. Rabatę bylinową wypełnią natomiast m.in. liliowce i jeżówki.

W tej części znajdzie się też pawilon z lokalem gastronomicznym oraz zapleczem technicznym.

Ważną częścią inwestycji będzie budowa miejskiego podziemnego parkingu z wjazdem i wyjazdem od ul. Partyzantów, gdzie będzie mogło zaparkować około 270 samochodów. Został on zaprojektowany tak, aby zachować jak najwięcej zieleni w jego otoczeniu, w szczególności szpaler przy ul. Świętojańskiej. Układ parkingu będzie czytelny dzięki dwukierunkowej jezdni oraz szeregowo i prostopadle wyznaczonym miejscom parkingowym – o szerokości co najmniej 250 cm. Przestrzeń będzie też przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsca parkingowe dla nich będą się znajdować bezpośrednio przy wyjściach z parkingu.

W projekcie przewidziano cztery wyjścia z parkingu. Dwa z nich mają mieć formę nachylonego chodnika. To ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami oraz rodzinom z dziećmi. Oczywiście nie zabraknie również windy.

REKLAMA

W ramach trzeciego etapu budowy parku zmieni się również przestrzeń przed budynkiem Urzędu Miasta. Zniknie znajdujący się tam parking. W tym miejscu powstanie przyjazny dla oka, wypełniony zielenią skwer z miejskimi meblami.

Arch-Deco
Arch-Deco

Przypomnijmy, że prace przy budowie Parku Centralnego podzielono na trzy etapy. Pierwszy zakończono w 2019 roku. Wtedy powstała strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku, a także ogrodzony wybieg dla psów. Drugi etap ukończono w 2020 roku. Wtedy na 1,5-hektarowym terenie przy ul. Legionów i alei Marsz. Piłsudskiego pojawiły się m.in. nowe drzewa i krzewy, mała architektura, linowy plac zabaw, skatepark dla początkujących, siłownia oraz ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z budową trzeciego etapu parku.

W artykule wykorzystano materiały UM Gdynia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA