W Koszalinie dobiega końca budowa wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino. Czy zostanie otwarty w terminie? youtube.com/@wodekg.2507

W Koszalinie dobiega końca budowa wiaduktu w ciągu al. Monte Cassino. Czy zostanie otwarty w terminie?

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

W Koszalinie dobiega końca jedna z najważniejszych inwestycji w tym mieście, budowa wiaduktu ciągu al. Monte Cassino. Przypomnijmy, obiekt został wyłączony z użytku w 2020 roku ze względu na zły stan techniczny.

Za sprawą wykonanej ekspertyzy stanu technicznego obiektu okazało się, że groził katastrofą budowlaną i konieczna jest budowa nowej konstrukcji. W październiku 2021 roku rozpoczęła się rozbiórka obiektu i budowa nowego wiaduktu w tym miejscu.

W ramach wybudowane został nowy wiadukt o długości 220 metrów z dwiema jezdniami po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Konstrukcja nowego obiektu jest wieloprzęsłowa ciągła i wykonana z betonu i stali zbrojeniowej. Przęsło nurtowe będzie wzmocnione łukiem.

REKLAMA

Cała inwestycja – zgodnie z założeniami przetargu – miała kosztować 35,9 milionów złotych. Jednak wykonawca, powołując się na ogólną drożyznę i inflację, i powołując się w związku z tym na zapisy specjalnej ustawy, poprosił o wypłatę dodatkowych ponad 14 milionów złotych, informując, że koszty budowy wzrosły, w związku z rosnącymi cenami stali i betonu oraz ze wzrostem wysokości wynagrodzeń w Polsce. Z tego też powodu inwestycja podrożała i zamiast 35 mln, ostatecznie będzie kosztowała aż 50 milionów złotych. Dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla tej inwestycji wynosi 24 miliony złotych.

– Zgodnie z zapewnieniami wykonawcy, prace budowlane są prowadzone wg. harmonogramu. Zakończą się przed wakacjami bieżącego roku – informował na przełomie marca i kwietnia na swoim oficjalnym profilu facebookowym prezydent Koszalina, Piotr Jedliński.

Na razie brak informacji, żeby ten termin zakończenia tej inwestycji uległ zmianie.

Zdjęcie główne w artykule: youtube.com/@wodekg.2507

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA