W Krakowie trwa budowa Muzeum Inżynierii Miejskiej Materiały inwestora

W Krakowie trwa budowa Muzeum Inżynierii Miejskiej

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trwają prace budowlane związane z przebudową zabytkowego hangaru lotniczego w Czyżynach. Inwestycja ma kosztować 16 milionów złotych. Docelowo w miejscu zabytkowego hangaru ma powstać drugi oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

Przebudowa oraz renowacja zabytkowego hangaru lotniczego w Czyżynach wraz z budynkiem kotłowni ma na celu stworzenie w tym miejscu drugiego oddziału Muzeum Inżynierii Miejskiej. Koszt wyniesie 16 milionów złotych. Miasto wyłoży 7,3 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej liczy 5,2 mln zł.

W styczniu 2021 roku ruszyła przebudowa hangaru na potrzeby ekspozycji zabytkowych autobusów i tramwajów.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Jak zmieni się hangar?

Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, więc wygląd i struktura pozostanie niezmieniona. Wewnątrz pojawi się natomiast antresola, która umożliwi gościom odwiedzającym muzeum oglądanie eksponatów z góry. Przebudowie oraz rewitalizacji ulegnie również kotłownia. Będzie ona połączona z hangarem za pomocą tunelu, który pozwoli na podziwianie podziemnej inżynierii miejskiej. Aby umożliwić swobodne zwiedzanie infrastruktury podziemnej, istniejący tunel techniczny zostanie powiększony. Projekt przebudowy zakłada również rewitalizację terenu wokół hangaru.

REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

W Czyżyńskim oddziale Muzeum Inżynierii Miejskiej prezentowane będą wielkogabarytowe zabytkowe pojazdy miejskie: wśród nich autobusy i tramwaje, ale również pojazdy ze zbiorów muzeum oraz pojazdy służb technicznych. W dalszej perspektywie planowanie jest stworzenie miejsca do prowadzenia prac archiwizacyjnych i badawczych związanych z zabytkami techniki.

Współpraca: Damian Daraż

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA