W Łodzi trwa rewitalizacja Pasażu Schillera. Zasadzono pierwsze drzewa lodz.pl

W Łodzi trwa rewitalizacja Pasażu Schillera. Zasadzono pierwsze drzewa

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trwa rewitalizacja Pasażu Schillera w Łodzi. Po modernizacji będzie miał charakter rekreacyjno-usługowego pasażu miejskiego. Na pasażu zostanie wydzielony plac miejski, który będzie idealną przestrzenią na plenerowe wydarzenia. Na co dzień w miejscu obecnego parkingu działać będzie duża fontanna posadzkowa, sprzyjająca odpoczynkowi i zabawie. Fontanny oraz nowe, dające cień drzewa i wygodne ławki znajdą miejsce także w pozostałych częściach Pasażu. Do parku im. H. Sienkiewicza prowadzić będzie aleja drzew. Pojawi się także plac zabaw. Finał inwestycji w planowany jest na czwarty kwartał 2023 roku.

W Pasażu Schillera zasadzonych zostanie w sumie 57 nowych drzew. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach, a także ozdobne donice z niskimi sosnami i cisami. Wszystkie gatunki będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony.

Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny. Rośliny, które pojawią się w rabatach, to m.in.: cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa rozplenica japońska.

lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl

Niewątpliwą atrakcją odnowionego pasażu Schillera będzie stół wodny. W północnej części pasażu, niedaleko ul. Piotrkowskiej, wśród drzew, zieleni i miejskich mebli, stanie kamienny stół, długi na 6 m, szeroki na 2 m i wysoki na niemal metr. Ale najważniejszy będzie blat o grubości 14,4 cm, czyli płyta z jasnoszarego strzelińskiego granitu z wyrytą na niej mapą dawnej Łodzi. Obraz historycznej osady o nazwie Łódka zostanie wzbogacony o... prawdziwą rzekę.

Otóż śladem dawnej rzeki Łódka popłynie korytem wygrawerowanym na płycie prawdziwa woda. Specjalne pinezki z nierdzewnej stali pokażą najważniejsze miejsca naszego miasta.

REKLAMA

Jak zmieni się pasaż Schillera?

Pasaż Schillera zostanie poszerzony – zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe przed Urzędem Miasta Łodzi. Dzięki temu powstanie tu miejski plac, idealny do organizowania imprez plenerowych. W miejscu obecnego parkingu znajdować się będzie duża fontanna posadzkowa wraz z komorą techniczną i instalacjami zasilającymi, która znajdzie się bliżej ulicy Piotrkowskiej. Obok pojawią się nowe, dające cień drzewa oraz ławki. Pojawi się także plac zabaw, a do parku Sienkiewicza prowadzić będzie aleja drzew. W ramach planowanej przebudowy pasażu Schillera wybudowane zostanie również nowe oświetlenie.

Bezpieczeństwo na terenie całego pasażu zostanie zapewnione dzięki zamontowaniu kamer i podłączeniu ich do systemu monitoringu miejskiego. W ramach inwestycji parking przed Domem Technika będzie zlikwidowany.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Po przebudowie w pasażu Schillera pojawi się 57 nowych drzew m.in. klony oraz grusze drobnoowocowe. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach i ozdobnych donicach (niskie sosny i cisy). Wybrano te gatunki ze względu na to, że drzewa te będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Zostaną posadzone z podziałem na miejsca słoneczne i zacienione.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych roślin, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony. Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny.

Rośliny, które mają pojawić się w rabatach, to m.in. cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa, rozplenica japońska.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA