W Łodzi trwa rewitalizacja pasażu Schillera lodz.pl

W Łodzi trwa rewitalizacja pasażu Schillera

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W pasażu Schillera praca wre – już wkrótce ta ważna miejska przestrzeń zmieni się nie do poznania. Od sierpnia 2022 roku trwają prace modernizacyjne w pasażu Schillera. Z użytkowania jest wyłączony teren od ul. Piotrkowskiej do ul. Sienkiewicza wraz z przyległym parkingiem.

– Półmetek za nami. Obecnie prowadzone są roboty ziemne. Trwa układanie podbudowy od strony ul. Piotrkowskiej. W kilku miejscach trwają już prace nawierzchniowe. W 100% zlikwidowano wszystkie kolizje. Obecnie pracownicy montują instalację nawadniania, układają kable oświetleniowe i kanalizację teletechniczną. W najbliższym czasie wykonawca będzie kontynuował prace ziemne oraz przystąpi do budowy przyłączy wodnych i sanitarnych. Zakończy też układanie kabli oświetleniowych – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl
lodz.pl

Jak zmieni się pasaż Schillera?

Pasaż Schillera zostanie poszerzony – zlikwidowane zostaną miejsca parkingowe przed Urzędem Miasta Łodzi. Dzięki temu powstanie tu miejski plac, idealny do organizowania imprez plenerowych. W miejscu obecnego parkingu znajdować się będzie duża fontanna posadzkowa wraz z komorą techniczną i instalacjami zasilającymi, która znajdzie się bliżej ulicy Piotrkowskiej. Obok pojawią się nowe, dające cień drzewa oraz ławki. Pojawi się także plac zabaw, a do parku Sienkiewicza prowadzić będzie aleja drzew. W ramach planowanej przebudowy pasażu Schillera wybudowane zostanie również nowe oświetlenie.

Bezpieczeństwo na terenie całego pasażu zostanie zapewnione dzięki zamontowaniu kamer i podłączeniu ich do systemu monitoringu miejskiego. W ramach inwestycji parking przed Domem Technika będzie zlikwidowany.

REKLAMA
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Po przebudowie w pasażu Schillera pojawi się ponad 50 nowych drzew m.in. klony oraz grusze drobnoowocowe. Uzupełnieniem zieleni wysokiej będą krzewy, rośliny i trawy ozdobne rozmieszczone w rabatach i ozdobnych donicach (niskie sosny i cisy). Wybrano te gatunki ze względu na to, że drzewa te będą odporne na zanieczyszczenia powietrza i trudne warunki pogodowe. Zostaną posadzone z podziałem na miejsca słoneczne i zacienione.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Główna oś pasażu zostanie podkreślona nasadzeniami kwitnącymi na biało. Liście niektórych roślin, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na kolor brunatno-czerwony. Dzięki temu rabaty będą atrakcyjne przez cały okres wegetacyjny.

Rośliny, które mają pojawić się w rabatach, to m.in. cebulica syberyjska, śnieżyczka przebiśnieg, zawilec mieszańcowy, ciemiernik orientalny, barwinek pospolity, jeżówka purpurowa, rozplenica japońska.

Urząd Miasta Łodzi
Urząd Miasta Łodzi

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA