W dniu 30 stycznia 2025 roku w siedzibie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, utworzono Klaster Technologii Autonomicznych. Jednym z głównych pomysłodawców Klastra Technologii Autonomicznych jest generał broni Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych.
Główną ideą utworzenia tego klastra było zebranie polskich firm oraz jednostek naukowo-badawczych zaangażowanych w prace nad rozwiązaniami technologicznymi, mającymi znaczenie dla tworzenia autonomicznych pojazdów przeznaczonych do różnorodnych zastosowań, w tym o charakterze podwójnego wykorzystania.
Obecnie w Polsce istnieje rozbudowana, choć rozproszona infrastruktura naukowa, technologiczna i produkcyjna, obejmująca zarówno uczelnie wyższe, instytuty badawcze, jak i prywatne firmy.
Na polskim rynku rozwijane są zaawansowane rozwiązania w obszarze technologii materiałowej, elektroniki oraz oprogramowania.
Ich wykorzystanie może znacząco przyspieszyć tworzenie kolejnych generacji autonomicznych platform—latających, lądowych, morskich czy nawet urządzeń kosmicznych.
Celem Klastra jest umożliwienie współpracy polskim firmom i jednostkom naukowym zajmującym się rozwojem zaawansowanych technologii, które mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju pojazdów autonomicznych dla różnych zastosowań, w tym dla zastosowań dual-use.
Polska dysponuje olbrzymim, rozproszonym potencjałem naukowym, technologicznym oraz produkcyjnym skupionym na polskich uczelniach, w instytutach naukowych oraz w przedsiębiorstwach prywatnych. Obecnie na polskim rynku rozwijane są zaawansowane technologie materiałowe, mikroelektroniczne, elektroniczne oraz oprogramowanie, których użycie może pozwolić na szybkie opracowanie pojazdów autonomicznych nowej generacji, zarówno latających, jeżdżących, pływających jak i autonomicznych satelitów oraz przyrządów kosmicznych.
Rozwój pojazdów autonomicznych w oparciu o technologie krajowe i uzyskanie suwerenności technologicznej mają szczególne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Kluczem do sukcesu jest współdziałanie sektora technologicznego w ramach jednolitej strategii oraz jednolita reprezentacja środowiska. Jest to główny cel powołania klastra
W skład założycieli Klastra Technologii Autonomicznych wchodzą:
- APATOR SA,
- ATENDE INDUSTRIES sp. z o.o.,
- BORIMEX ZK sp. z o.o.,
- CENTRUM ROZWOJOWO-WDROŻENIOWE TELESYSTEM-MESKO sp. z o.o.,
- ELPROMA ELEKTRONIKA sp. z o.o.,
- GENICORE sp. z o.o.,
- PHOENIX SYSTEMS sp. z o.o.,
- POLITECHNIKA POZNAŃSKA (INSTYTUT ROBOTYKI i INTELIGENCJI MASZYNOWEJ),
- REA SPACE sp. z o.o.,
- SKB DRIVE TECH SA,
- UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO,
- VERA HOLDING sp. z o.o.,
- VIGO PHOTONICS SA
oraz KRAJOWA IZBA GOSPODARCZA ELEKTRONIKI i TELEKOMUNIKACJI (KIGEiT), która jest jednocześnie Koordynatorem Klastra.
Wszystkie z wymienionych podmiotów posiadają istotne osiągnięcia w rozwoju technologii i są obecne od wielu lat na polskim rynku.
![Fot. KIGEiT](https://investmap.pl/_i/image/61/61/72253_1200x.jpg)