We wtorek, 7 maja, odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM. Historia budynku przy al. Niepodległości, dawnego pruskiego magazynu artyleryjskiego, sięga 1904 roku. Na początku XXI wieku stał się on własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UAM.
W ramach inwestycji o wartości ponad 46 mln zł., firma ALSTAL Grupa Budowlana przeprowadziła kompleksową rewitalizację obiektu. W nowym gmachu będzie mieścić się m.in. Wielkopolska Biblioteka Prawnicza oraz biura Wydziału, pracowników i przestrzenie dla studentów. Obiekt stanowi integralny element zespołu urbanistyczno-architektonicznego tzw. Ringu Stübbena wpisanego do rejestru zabytków i podlega pod ochronę konserwatora w częściach zewnętrznych, obecnie będzie pełnić rolę głównego miejsca nauki, badań i pracy dla społeczności akademickiej oraz mieszkańców Poznania.
– To wyjątkowy obiekt, każdy etap prac był wykonywany ze szczególną dbałością o detale z uwagi na zabytkowy charakter elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu. Za ceglanymi murami powstało nowoczesne centrum, którego odbiorcami nie tylko będzie społeczność akademicka, ale także mieszkańcy Poznania. Chciałbym podziękować zaangażowanym w rewitalizację, niech Koszarowiec służy wszystkim zainteresowanym w poszerzaniu horyzontów. Szczególnie dziękuję Pani Rektor UAM - prof. Bogumile Kaniewskiej, to nasza kolejna współpraca - w imieniu ALSTAL dziękuję za wsparcie i zaufanie – mówił Mariusz Linowiecki, Dyrektor ALSTAL Oddziału Poznań.
W ramach projektu, oprócz adaptacji budynku na potrzeby uczelni, przeprowadzono także rewitalizację obszaru powojskowego przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu, stworzono 60 nowych miejsc parkingowych, chodniki oraz drogi pożarowe. Cały proces realizacyjny odbywał się z uwzględnieniem szczegółów związanych z ochroną zabytkowych elementów elewacji, dachu, okien i terenu wokół obiektu.
– Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę ważną inwestycję zgodnie z oczekiwaniami Inwestora. Renowacje obiektów zabytkowych należą do naszych specjalności. To bardzo delikatna i specyficzna nisza, do historii zawsze podchodzimy z należytą uwagą i szacunkiem. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w budowę. Dzięki waszej wytrwałości i profesjonalizmowi możemy dzisiaj cieszyć się z dobrze wykonanej pracy – komentuje Bartosz Przybyła, Kierownik Robót Budowlanych ALSTAL Grupa Budowlana, który czuwał nad całym przebiegiem rewitalizacji.
W budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, jedna z najlepszych i największych bibliotek prawniczych w Polsce. W swoich magazynach posiada 250 tys. woluminów oraz łączy funkcje biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Tu także działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy Aglomeracji Poznańskiej będą mogli korzystać z pomocy prawnej.
– Nowa nazwa budynku pochodzi od łacińskiego słowa rubrum, łączącego w sobie elementy sztuki i prawa. Oznacza kolor czerwieni, którą odnajdujemy na fasadzie budynku. Rubrum to również wstępna część wyroku sądowego poprzedzająca tenor, a więc jego rozstrzygnięcie. Tym samym nazwa symbolicznie odzwierciedla charakter mieszczącego się w nim Wydziału Prawa i Administracji UAM – wyjaśniał dziekan prof. Tomasz Nieborak.
Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Generalnym wykonawcą projektu była firma Alstal Grupa Budowlana.