Zaproponuj kandydata do nagrody im. Jana Baptysty Quadro

Zaproponuj kandydata do nagrody im. Jana Baptysty Quadro

Poznań
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Statuetka Jana Baptysty Quadro przyznawana jest cyklicznie od czternastu lat przez Prezydenta miasta Poznania, za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. Mało kto jednak wie, że każdy z poznaniaków może zgłosić kandydata na najlepszy budynek oddany do użytku w minionym roku. Zostały jeszcze dwa miesiące, by ruszyć w miasto, znaleźć i zgłosić ciekawe kandydatury do tytułu najlepszego budynku w stolicy Wielkopolski. 

 

W środowisku architektów poznańskich nagroda uznawana jest za prestiżową. - Bardzo często możemy spotkać się z konkursami dla prac studenckich czy dyplomowych. W praktyce statuetka Jana Baptysty Quadro jest najważniejszą nagrodą dla czynnego Architekta działającego twórczo i realizującego swoje dzieła w Poznaniu. O ile mi wiadomo podobnej rangi nagrodę wręcza Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy za realizację projektu na terenie stolicy – mówi Piotr Kostka, prezes poznańskiego oddziału SARP. Dla wielu mieszkańców Poznania nagroda im. Jana Baptysty Quadro jest znakiem tego, że miasto się zmienia. W praktyce statuetka stała się dowodem na to, że Poznań od lat wypełniają budynki będące wzorem architektury na najwyższym, światowym poziomie. – Poznań jest miastem, przechodzącym w ostatnich latach bardzo intensywną metamorfozę. Powstają kolejne budynki, które na nowo kształtują istniejącą tkankę miejską. Zadaniem jury jest wyróżnić najlepszych architektów i inwestorów, wskazując jednocześnie kolejnym, przykłady dobrej architektury i pożądanego dla Poznania ładu urbanistycznego – mówi Jacek Cenkiel, przewodniczący kapituły konkursowej, który był inicjatorem nagrody. – Jednocześnie chcemy zachęcić samych poznaniaków by zgłaszali przykłady dobrej i pięknej architektury, oddane w minionym roku do użytku w stolicy Wielkopolski – dodaje.

REKLAMA


Zgłoszenia do nagrody należy złożyć do 31 sierpnia bieżącego roku. Kluczowym elementem decydującym, o tym czy budynek może kandydować w konkursie jest termin oddania inwestycji do użytku i zlokalizowanie w granicach miasta Poznania. Zgłoszenia należy składać w sekretariacie SARP, Stary Rynek 56. Znaleźć się w nich powinny następujące informacje: nazwa obiektu, jego dokładny adres oraz krótki opis powodów zgłoszenia. Statuetka rokrocznie wręczana jest w październiku, w ramach obchodów Światowego Dnia Architekta.


Z samą nagrodą wiąże się kilka ciekawostek. Trzy spośród wyróżniony przez kapitułę konkursu obiektów, stanowiły budynki uniwersyteckie sfinansowane ze środków Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wśród nich: Collegium Iuridicum Novum (Pracownia Architektoniczna 1997), Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (projektu Jacka Bułata) oraz projekt Kampusu na Morasku (autorstwa Jerzego Gurawskiego). W historii konkursu, najwięcej, bo aż trzy statuetki trafiły do Studia ADS należącego do Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza. To właśnie w tej pracowni powstał projekty Pawilonu nr 8 MTP, terminalu pasażerskiego Poznańskiego Portu Lotniczego Ławica oraz Starego Browaru.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA