W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku

W Poznaniu wartość inwestycji wzrosła o rekordowe 55% w ciągu roku

https://img.investmap.pl/user/3/3951_%s.jpg
Kajtman
REKLAMA
W 2019 roku całkowita wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Poznaniu przekroczyła pół miliarda euro, co stanowi wzrost o aż 55% rok do roku oraz przewyższa średnią kwotę z ostatnich pięciu lat o niemal połowę – wynika z raportu CBRE i Miasta Poznania. Wzrost napędziła głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju. W minionym roku przybyło aż 85 tys. mkw. takiej przestrzeni. Eksperci CBRE wskazują, że wartość inwestycji w mieście będzie rosła m.in. dzięki jednej z najwyższych stóp zwrotu w Polsce, wyższej niż np. w Trójmieście czy Katowicach.
Silna pozycja Poznania w obszarze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą. Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 
W 2019 roku całkowity wolumen inwestycji w Poznaniu wzrósł o 55% wobec poprzedniego roku, co przekracza średnią wartość kwot z ostatnich pięciu lat o aż 48%. Głównym motorem przyrostu była nowoczesna powierzchnia biurowa, która jest jednoczenie jednym z największych atutów miasta. Poznań jest na piątym miejscu w kraju pod względem dostępności do takiej powierzchni. 

Międzynarodowy kapitał z nadzieją na zysk

W ubiegłym roku najwięcej zainwestowanego kapitału w Poznaniu pochodziło z Francji, jednak rynek był zdywersyfikowany, bez mocnej przewagi inwestorów jednej narodowości. Kapitał z różnych krajów przyciągały wysokie stopy zysku, po których zamykane są transakcje inwestycyjne. W sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3%, co stawia miasto na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. W tej kwestii stolica Wielkopolski wyprzedza nawet tak duże rynki jak Trójmiasto czy Katowice. 

Poznań w biurowej czołówce

Rok 2019 umocnił silną pozycję biurowców stolicy Wielkopolski wśród innych miast regionalnych. Poznań zajmuje w tym momencie czwarte miejsce, po Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście. Miasto ma też jeden z wyższych udziałów najnowocześniejszej przestrzeni, która obejmuje ponad połowę rynku. Cała powierzchnia biurowa wzrosła w minionym roku o niemal 18% do 85 tys. mkw., co było historycznym rekordem. Ukończonych zostało dziesięć obiektów, w tym cztery przekraczające 10 tys. mkw. Łącznie powierzchnia biurowa w mieście wynosi obecnie 565 tys. mkw. 
Rozwój rynku biurowego napędzają w Poznaniu przede wszystkim branża BPO/SSC i IT, w których zatrudnienie stale rośnie. Biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia, przeważają ośrodki SSC (39%) oraz IT (31%). W 2019 roku Poznań zaliczył największy wzrost zatrudnienia w centrach usług, które osiągnęło 16,8 tys. osób (+12% r/r) w 102 takich ośrodkach. 

Handlowa stolica kraju

Poznań charakteryzuje się najwyższym poziomem nasycenia przestrzenią handlową na 1000 mieszkańców, wśród miast powyżej 200 tys. ludności. Łącznie taka powierzchnia zajmuje w mieście i najbliższych okolicach 630 tys. mkw. Największy obiekt handlowy to Posnania zajmująca 99 tys. mkw.
Siła nabywcza mieszkańców Poznania należy do jednej z najwyższych w Polsce, dlatego miasto jest atrakcyjnym miejscem do debiutu dla sieci międzynarodowych. Tylko w ostatnich latach to miasto wybrały takie marki jak Boxeur des Rues, Fraas, Miniso czy Peserico. Potencjał rynku zwiększa jeszcze bliskość Niemiec i tzw. turystyka zakupowa. Wysokie nasycenie powierzchnią handlową ma też inne konsekwencje, bowiem ogranicza potencjał inwestycyjny rynku. W efekcie obecnie w planach nie ma na razie żadnych wielkoformatowych obiektów – mówi Agata Czarnecka, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku CBRE.  

Poznańskie zagłębie logistyczne

Rynek poznański oferuje najemcom ponad 2,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni logistyczno-przemysłowej, co stawia go na piątym miejscu w Polsce pod względem wielkości zasobów. Tylko w 2019 r. do użytku oddane zostało 133 tys. mkw. takiej przestrzeni, a w budowie znajduje się 49 tys. mkw. Jednym z największych atutów, przyciągających inwestorów magazynowych, jest lokalizacja przy autostradzie A2. Poznań znajduje się w połowie drogi między Berlinem a Warszawą, co sprawia, że jest bardzo wygodnym miejscem dla firm dystrybuujących towary na rynki Europy Zachodniej. Ma również jedno z najlepszych zapleczy akademickich pod względem logistycznym, w tym Wyższą Szkołę Logistyki. Jak wskazują eksperci CBRE, Poznań często jest uznawany za polskie zagłębie logistyczne także ze względu na Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym rozwijanych i promowanych jest wiele innowacyjnych rozwiązań. Ponadto w regionie odbywają się ważne wydarzenia np. Polski Kongres Logistyczny.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Blu Residence – standard premium od Albero Invest. Nowe apartamenty na Dolnym Mokotowie [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper realizuje przy ulicy Bluszczańskiej dwupiętrowy budynek z ponad 40 lokalami. Po...
Wrocław: Teren przy Stadionie Miejskim trafi pod młotek
W prywatne ręce przejdzie miejska działka przy rondzie Modzelewskiego, obok Autostradowej Obwodnicy...
Jawor: Wkrótce ruszy produkcja w fabryce baterii elektrycznych Mercedes-Benz
Dobiega końca budowa fabryki baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze. W maju inwestor uzyskał...
Magazyny Prologis przyciągają nowych najemców w Aglomeracji Wrocławskiej
Jeden z największych dostawców nieruchomości logistycznych na świecie – Prologis po raz ko...
TBS Wrocław zbuduje setki mieszkań przy parku Leśnickim. Inwestuje w fotowoltaikę [WIZUALIZACJE]
Miejska spółka zrealizuje ponad 300 lokali na wynajem w zachodniej części Wrocławia, przy ulicy Doln...
Kraków: Federowicza 61 – Acatom stawia dziesięć budynków wielorodzinnych na Dębnikach [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper ponownie zainwestował w tej części miasta. Oferuje 80 mieszkań. Nabywcy skorzyst...
Wrocław: Wiadukt przy Koronie doczeka się remontu. Po roku poznaliśmy wykonawcę
Miasto dwukrotnie szukało w zeszłym roku firmy, która przebuduje ponadstumetrową przeprawę nad ulicą...
Artyści apelują do prezydenta miasta: Stop sprzedaży zabytkowego Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu
Magistrat chce zbudować na Kępie Mieszczańskiej, we współpracy z prywatnym inwestorem, budynek z m.i...
Warszawa: Wow Wola – Metropolis Investments przygotowuje nowy apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny powstanie przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego. Znaj...
Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....