Technologie kwantowe, energetyka jądrowa i fizyka wysokich energii to trzy kluczowe obszary, które zintegruje i wzmocni nowe centrum badawcze powołane przez Politechnikę Warszawską. C-QuaNT ułatwi m.in. połączenie sił badaczy i dydaktyków na rzecz wdrożeń, a także nawiązywanie strategicznych partnerstw z przemysłem i biznesem.
Centrum powstaje na bazie bogatego doświadczenia i konkretnych dokonań naukowców i inżynierów PW. Kluczowym projektem jest rozwój i obsługa infrastruktury komputera kwantowego opartej o pułapki jonowe. Stworzyli ją i nadal rozwijają w laboratorium CEZAMAT nasi badacze – specjaliści z zakresu zaawansowanej elektroniki i fotoniki, fizyki kwantowej, układów sterowania i zaawansowanej aparatury eksperymentalnej.
W ramach C-QuaNT będzie również koordynowana współpraca z kluczowymi partnerami przemysłowymi z branży jądrowej.
– Fizyka wysokich energii to badania dotyczące fizyki jądrowej, w których w naturalny sposób wykorzystywane są różnorakie technologie jądrowe, w tym detektory promieniowania – podkreśla prof. Adam Kisiel, Dyrektor C-QuaNT i pełnomocnik Rektora ds. energetyki jądrowej.
– Obiecującą perspektywą ich dalszego rozwoju są technologie kwantowe. Dzięki tej synergii, C-QuaNT ma szansę wzbogacić polski program jądrowy o nowe rozwiązania – dodaje.
Dla rozwoju centrum duże znaczenie ma również zaangażowanie multidyscyplinarnych grup badawczych w eksperymenty klasy Big Science. Praca naukowców i inżynierów w wiodących laboratoriach CERN, Brookhaven National Laboratory czy FAIR/GSI zapewnia nie tylko możliwości rozwoju naukowo-badawczego, ale także rozpoznawalność polskiej nauki w środowisku międzynarodowym.

Źródło: Politechnika Warszawska