W Warszawie trwa rozbudowa i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

W Warszawie trwa rozbudowa i modernizacja Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Prace nad rozbudową i modernizacją Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku postępują. Właśnie kończy się kolejny etap prac nad trasą, którą warszawskie odpady zmieszane pokonają od momentu ich dostarczenia na ul. Zabraniecką, aż do termicznego przekształcenia oraz wytworzenia energii cieplnej i elektrycznej dla mieszkańców stolicy.

– W drugim roku rozbudowy i modernizacji ZUSOK powstaje ścieżka, którą przejdą odpady w budynkach wyposażonych w nowe instalacje i najnowocześniejsze rozwiązania. Trwają budowlane roboty wykończeniowe, rozpoczęliśmy też prace technologiczne – informuje Henryk Mleczko, kierownik budowy.

Droga odpadów w ZUSOK

Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania będą transportować odpady estakadą o długości 120 m. Trasa właśnie powstaje. W najbliższych tygodniach kładziona będzie nawierzchnia.

Po dotarciu do hali rozładunku pojazdy MPO zrzucą odpady przez specjalne luki do tzw. bunkra. Stamtąd śmieci będą ładowane chwytakami do zsypów nowych linii K2 i K3. Następnie zostaną termicznie przetworzone. Powstałe w ten sposób ciepło i energia elektryczna pozwolą zaspokoić potrzeby kilkunastu tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.

REKLAMA
Urząd m.st. Warszawy

Eko inwestycja

Rozbudowa i modernizacja ZUSOK to kluczowa inwestycja dla stołecznego rynku odpadów. Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Śmieci, których nie można poddać recyklingowi, zostaną przetworzone. Towarzyszyć będzie temu produkcja energii cieplnej i elektrycznej, które zasilą nawet kilkanaście tysięcy warszawskich gospodarstw domowych. Obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie.

Wykonawca, POSCO Engineering & Construction, w porozumieniu z inwestorem, Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w m.st. Warszawie, dostosował prowadzone roboty budowlane w taki sposób, by nie zakłócały funkcjonowania zakładu.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA