W województwie śląskim, na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie trwa wielka modernizacja kąpieliska Fala, jednego z największych tego typu obiektów w Polsce. W ramach inwestycji, w miejsce zamkniętego 10 lat temu kompleksu basenów otwartych, powstają nowoczesne baseny.
Kąpielisko Fala w parku Śląskim zostało otwarte w 1966 r. Nazwę wzięła od swojej głównej atrakcji, czyli jedynego w Polsce zewnętrznego basenu z generatorem sztucznych fal. Z obiektu ostatni raz można było skorzystać w 2014 r. Później zamknięto je ze względu na zły stan techniczny. Budowę nowego obiektu w tym samym miejscu rozpoczęto w 2023 r. Łączny koszt to ponad 135 mln zł.
Prezes parku Śląskiego Paweł Bilangowski zapowiedział, że nowe kąpielisko Fala ma zostać otwarte w maju 2025 r. Zaawansowanie robót budowlanych ocenił na 85-90 proc. Obiekt powinien być gotowy do końca 2024 r.
– "Chcielibyśmy, aby w maju 2025 r. pierwsi goście mogli skorzystać z Fali. Wszystko będzie zależało od warunków pogodowych. Zakładamy, że kąpielisko będzie czynne w okresie letnim" – powiedział Bilangowski.
Dodał, że chodzi o okres od maja do września. W lipcu i sierpniu kąpielisko powinno być czynne codziennie. W maju i we wrześniu - zależnie od pogody i zainteresowania - w weekendy.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum trzech firm - Mostostal Zabrze, Transcom i Maximus. Prezes Mostostalu Zabrze Dariusz Frankowski zapowiedział, że roboty budowlane wkrótce wejdą w etap końcowy.
Główne prace, jak wykonanie koniecznych konstrukcji i niecek basenów ze stali nierdzewnej, zostały już w większości wykonane. Na ukończeniu są atrakcje, np. zjeżdżalnie, których łączna długość to ponad 300 m.
Po otwarciu Fali w parku Śląskim na niespełna czterech hektarach będzie można korzystać z pięciu basenów i z licznych atrakcji dla dzieci. Łączna powierzchnia lustra wody to ponad 3800 mkw. Według wstępnych szacunków jednocześnie z kąpieliska będzie mogło korzystać około 2700 osób.
Główną atrakcją będzie sztuczna fala. Względem poprzedniej odwrócono ją o 180 stopni, aby uzyskać lepsze nasłonecznienie. Zmieniła się także technologia. Silniki elektryczne zamieniono na znacznie mniej energochłonne wentylatory wprawiające w ruch mechanizm tworzący fale o wysokości ponad metra i różnych kształtach.
Stary generator jako pamiątkę wystawiono przy wejściu na teren kąpieliska. Zachowano także charakterystyczną 14-metrową skocznię, choć do wody będzie można skakać z wysokości jednego, trzech i z pięciu metrów.
Na terenie kąpieliska dostępna będzie m.in. strefa gastronomiczna, plac dla foodtrucków, szafki i przebieralnie.
W razie konieczności wodę w basenach mają ogrzewać pompy ciepła. Prezes parku Śląskiego zapewnił, że zastosowana technologia po sezonie pozwoli na jej zagospodarowanie. Woda ma być filtrowana i wykorzystywana w innych miejscach.
Bezpośredni dojazd samochodem do kąpieliska nie będzie możliwy. Znajduje się ono w ścisłym centrum Parku Śląskiego. Goście będą mogli dojść do niego pieszo lub dojechać rowerami czy hulajnogami. Planowane jest także uruchomienie specjalnego transportu elektrycznego z parkingów od strony ul. Siemianowickiej w Chorzowie.
Źródło: PAP