W woj. śląskim powstaje nowa, wielka walcownia za setki milionów złotych COGNOR S.A.

W woj. śląskim powstaje nowa, wielka walcownia za setki milionów złotych

FILM+WIZUALIZACJE
REKLAMA

Hutnictwo powraca do Siemianowic Śląskich. Na terenie dawnej Walcowni Rur „Jedność”, przy ul. Pawła Stalmacha 8, firma Cognor Holding S.A. buduje wielką, nowoczesną walcownię. To najdroższa inwestycja przemysłowa realizowana obecnie w województwie śląskim.

Wartość całej inwestycji wyniesie 800 mln zł. Generalnym wykonawcą robót budowlanych, które pochłoną ponad 300 mln zł, jest firma STRABAG. Generalnym projektantem inwestycji jest firma Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego Projprzem S.A. Zakończenie prac zaplanowano w grudniu 2024 roku. Montaż urządzeń rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca 2024 r. Uruchomienie produkcji w nowym zakładzie zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2025 r.

W ramach inwestycji powstaje nowoczesny zakład walcowniczy kształtowników lekkich wraz z budynkami towarzyszącymi i infrastrukturą techniczną. Powierzchnia zabudowy to aż 54 000 metrów kwadratowych.

W zakresie GW STRABAG jest wykonanie w sumie sześciu obiektów w tym dwóch nowych hal o funkcji produkcyjnej. Kompleks tworzyć będą: rozbudowana na potrzeby magazynu wsadu hala istniejąca, budynek hali produkcyjnej z warsztatem, magazyn wyrobów gotowych, budynek biurowo-socjalny, budynek z instalacją elektryczną i urządzeniami technicznymi oraz budynek pompowni pożarowej ze zbiornikiem wody. Wybudowane zostaną również parkingi dla samochodów osobowych, miejsca postojowe dla aut ciężarowych, wewnętrzny układ drogowy obejmujący chodniki i ulice i plac manewrowy.

Całkowita powierzchnia użytkowa to 54 tys. mkw., w tym trzy hale główne:

- hala nr 1 o wymiarach: szerokość 97,3 m, długość 169,8 m, wysokość 16,5 m;

- hala nr 2 o wymiarach: szerokość 70 m, długość 303 m, wysokość 22 m;

- hala nr 3 o wymiarach: szerokość 59 m, długość 152 m, wysokość 18,8 m.

Walcownia w Siemianowicach Śląskich będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie

REKLAMA

Zatrudnienie znajdzie tu około 150 wykwalifikowanych osób. Cognor planuje w przeciągu kilku tygodni rozpocząć rekrutację do nowego zakładu. Część załogi nowej walcowni uzupełnią też pracownicy, którzy przejdą z likwidowanej przestarzałej walcowni Cognor Holding S.A. w Zawierciu.

COGNOR S.A.
COGNOR S.A.
COGNOR S.A.
COGNOR S.A.
COGNOR S.A.

Inwestor stawia na ekologię

Jak informuje inwestor, walcownia zostanie wyposażona w instalacje zmniejszające do minimum emisyjność oraz konsumpcję energii, a także utratę materiału podczas procesów produkcyjnych. Zakład będzie dysponował pilotażowym w skali Europy, w pełni zautomatyzowanym magazynem wysokiego składowania. Ponadto inwestycja ta, oparta na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych i inżynierskich, pozwoli na osiągnięcie zdolności produkcyjnej 450 tysięcy ton rocznie.

Spółka Cognor Holding podpisała też z miastem Siemianowice Śląskie list intencyjny dotyczący współpracy, polegającej na kompleksowym przeprowadzeniu prac infrastrukturalnych stwarzających warunki dla budowy i funkcjonowania zakładu walcowniczego. Na jego mocy miasto podjęło się przygotowania dokumentacji projektowej i przeprowadzenia procedury administracyjnej związanej z wykonaniem około 400-metrowego odcinka drogi od ulicy Stalmacha do ulicy Konopnickiej, która prowadzić będzie do nowego zakładu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA